Ivana Spanovic este noua campioană mondială la săritura în lungime. Alina Rotaru s-a clasat pe 9

Ivana Spanovic (Serbia) a cucerit medalia de aur la Mondialele de atletism în sală de la Birmingham.

Este o premieră pentru atleta de 27 de ani din Zrenjanin, care a sărit 6,96m.

Spanovic le-a devansat pe americanca Brittney Reese (6,89m) și germanca Sosthene Moguenara-Taroum (6,85m).

La această probă a participat și românca Alina Rotaru. Aceasta s-a clasat pe locul 9, ca urmare a unei sărituri de 6,41 m.

Alina Rotaru a fost ultima reprezentantă a României la CM de sală de la Birmingham, de unde delegaţia tricoloră se întoarce fără medalie.

Autor: Guy Martial Aka, Mohamed Koita / 21 Apr. 2024

Record mondial la maraton, stabilit de kenyanca Peres Jepchirchir

Atleta kenyană Peres Jepchirchir, în vârstă de 30 de ani, a reușit o cursă spectaculoasă la Maratonul Londrei.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Nicolae Comănescu / 28 Mar. 2024

Opinie / De ce ar fi bine ca educația nutrițională să fie o disciplină studiată în școli de către copii

In peisajul educatiei in continua schimbare, importanta predarii copiilor despre nutritie devine tot mai evidenta.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.