La Liga: Barcelona trece de Eibar și stabilește un nou record al clubului

Autor: Daniel Samoilă

Barcelona continuă să impresioneze în acest sezon din La Liga. Clubul catalan pregătit de Ernesto Valverde s-a deplasat în etapa a 24-a în Țara Bascilor, pentru duelul cu micuța Eibar.

Fără Coutinho în primul 11, Barcelona a avut nevoie de 16 minute pentru a deschide scorul. Leo Messi dă o pasă excelentă și îl lasă singur cu portarul pe Luis Suarez, iar vârful sud-american a marcat și a ajuns la a 17-a reușită în campionat în acest sezon. De asemenea, Suarez are acum 100 de goluri marcate pentru Barcelona în campionat și a intrat în top 5 cei mai buni marcatori ai clubului în La Liga.

În a doua repriză au existat ocazii de ambele părți, dar misiunea oaspeților a fost ușurată după ce Orellana a primit al doilea galben în minutul 66. De altfel, Barca a mai punctat o dată în minutul 88, prin Jordi Alba.

S-a terminat Eibar-Barcelona 0-2, iar catalanii au ajuns la 62 de puncte. Barcelona rămâne singura formație neîvinsă din campionat și a ajuns la un record al clublui de 31 de meciuri fără înfrângere.

Tot sâmbătă, FC Sevilla s-a deplasat în Insulele Canare pentru meciul cu Las Palmas. Trupa lui Vincenzo Montella a deschis scorul prin Ben Yedder (35) și a mărit avansul prin Sarabia (50). Gazdele au redus din diferență prin Calleri (82) și meciul s-a încheiat cu victoria Seviilei, 2-1.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Mar. 2024

Messi reflectează asupra retragerii din fotbal

Lionel Messi a vorbit despre o eventuală retragere a sa din fotbal.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024