Au dat-o la pace! Sepsi și Concordia se anihilează reciproc în lupta pentru evitarea retrogradării

Autor: Ilie Flaviu

Sepsi Sf. Gheorghe a primit la Ploiești, pe Ilie Oană, vizita vecinei de clasament, Concordia Chiajna, care se află însă la șase puncte distanță de covăsneni.

Cei de la Sepsi au început mai bine duelul, Filipe Oliveira având o șansă bună de gol, în minutul trei, prin Filipe Oliveira. Jocul ofensiv al elevilor lui Eugen Neagoe a dat roade în minutul nouă, când Ibrahim Tandia a realizat o acțiune frumoasă finalizată cu un șut cu pământul care l-a surprins pe Caparco. Meciul s-a mai liniștit până la pauză, singura ocazie venind după un sfert de oră de joc, când Albert Dalmau Martinez a fost aproape să introducă mingea în propria poartă.

După pauză, ilfovenii s-au avântat spre poarta lui Rîmniceanu, prima ocazie a reprizei aparținând lui Bumba, al cărui șut a fost respins de către portarul lui Sepsi. Mingea a ajuns apoi la Cristescu, care însă a fost blocat excelent de fundașul croat Jure Obsivac. Și Fulop a fost aproape să înscrie în cealaltă parte, însă șutul lui Fulop s-a scurs pe lângă bara lui Albu. Băieții lui Ion Moldovan au restabilit egalitatea în minutul 70, când Ronaldo Deaconu a reușit un șut de excepție din marginea careului. Paul Batin putea aduce chiar victoria pentru Chiajna, însă a ratat o ocazie singur cu portarul, iar scorul final a rămas Sepsi-Concordia 1-1.

Pentru Chiajna a fost primul punct în anul 2018, iar pentru Sepsi egalul de azi a reprezentat distanțarea la trei puncte de zona roșie a clasamentului.

Sepsi: Rîmniceanu - Martinez, Viera, Obsivac, Daisuke - Fulop, Ghinga - De Oliveira, Tandia, Hamed - Hadnagy.

Concordia: Caparco - Patache, Albu, A. Marc, Bărboianu - Prepeliţă - Cioablă, M. Cristescu, R. Deaconu, Bumba - Bud.

sursă foto:digisport.ro