Ca sarea-n bucate! Gustavo e din nou decisiv pentru Craiova

Autor: Daniel Samoilă

Antepenultimul meci din etapa a 24-a din Liga 1 s-a desfășurat la Craiova, acolo unde gazdele au primit vizita nou-promovatei Sepsi OSK.

Însă nu avea să fie deloc un meci ușor pentru olteni, chit că în primul 11 a revenit Băluță. Trupa lui Neagoe a opus o rezistență dârză de-a lungul celor 90 de minute. Șirul evenimentelor a fost deschis în primele 10 minute, atunci când Craiova a avut trei ocazii succesive prin Gustavo, Martic și Băluță.

Sepsi a replicat printr-un șut al lui Alejandro Rodriguez, dar Mitrovic a respins în corner. Apoi, oltenii revin în atac și sunt periculoși prin acțiunile lui Matei și Martic. Dar apărarea lui Sepsi a rezistat bine și la pauză a fost 0-0.

Devis Mangia a abordat repriza secundă și mai ofensiv, iar răsplata a venit în minutul 61. Gustavo a executat perfect o lovitură de la 30 de metri și l-a învins pe portarul Rîmniceanu.

Sepsi a încercat apoi să forțeze egalarea prin câteva acțiuni la poarta apărată de Mitrovic. Doar că jucătorii lui Neagoe nu au reușit să marcheze, dar per total au oferit o replică destul de bună.

S-a terminat Universitatea Craiova-Sepsi OSK 1-0, o victorie ce îi menține pe olteni pe locul al treilea, cu 47 de puncte.

Echipele de start:

CSU Craiova: Mitrovic - Popa, Kelic, Tiago Ferreira - Martic, Mateiu, Zlatinski, Briceag – Gustavo (Burlacu ‘80), Mitriţă (Bărbuţ ’71), Băluţă. Antrenor: Devis Mangia

Sepsi: Rîmniceanu - Dalmau, Viera, Obisevac, Sato – Gorrin (Hadnagy ’76), Petrovikj - Oliveira, Tandia (Fulop ’55), Hamed – Kuku (Chiriţă ’83). Antrenor: Eugen Neagoe

sursă foto:digisport.ro

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Mar. 2024

Editorial / Pedrazzini, alegerea bizară a FRF pentru naționala de fotbal feminin a României

Federaţia Română de Fotbal l-a schimbat pe Cristian Dulca din funcția de selecţioner al naţionalei de fotbal feminin a României cu Massimo Pedrazzini.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Mar. 2024