S-au acordat primele seturi de medalii la Jocurile Olimpice de la PyeongChang

Autor: Daniel Samoilă

Ziua de sâmbătă a adus și câteva probe în care s-au acordat primele seturi de medalii. În primul rând aducem în discuție săriturile cu schiurile, acolo unde a fost proba de pe trambulina normală.

Germanul Andreas Wellinger s-a impus la final și a bifat primul său succes la Jocurile Olimpice. El a avut o săritură excelentă în a doua manșă, 113,5 metri și a acumulat la final 259,3 puncte. Medalia de argint i-a revenit lui Andre Forfang (250,9 puncte) și bronzul altui norvegian, Robert Johansson (249,7 puncte).

Surprinzător, Kamil Stoch, câștigătorul Turneului celor Patru Trambuline și în luptă directă pentru a cuceri și primul loc în Cupa Mondială, a terminat abia pe locul patru, după ce în prima manșă era pe locul secund.

La schi fond s-a desfășurat proba de schiatlon, una în care sportivii schiază în stilul clasic 7,5 km și alți 7,5 km în stilul liber. Învingătoare a ieșit suedeza Charlotte Kalla, care s-a desprins în ultimii doi kilometri și a obținut medalia de aur.
Pe locul secund s-a clasat Marit Bjorgen, norvegianca care ajunge la nu mai puțin de 11 medalii cucerite la Jocurile Olimpice, record absolut în schiul fond feminin. Bronzul a mers la finlandeza Krista Parmakoski.

La short-track, Coreea de Sud, gazda competiției, a obținut și prima medalie în proba de 1.500 de metri masculin. Lim Hyo-Jun a stabilit un record olimpic, 2 minute și 10 secunde. Pe doi a venit olandezul Sjinkie Knegt, iar pe trei rusul Semion Elistratov.

Tot la short-track, dar în proba de 3.000 de metri feminin, olandezii au făcut tripla și au ocupat în întregime podiumul. Carlijn Achtereekte a fost prima, urmată de conaționalele Ireen Wust și Antoinette De Jong.

Autor: Mihai Constantin / 18 Feb. 2023

Sărituri cu schiurile: Germanul Andreas Wellinger și norvegianca Anna Odine Stroem au câștigat întrecerile individuale de la Râșnov

Cupa Mondială de sărituri cu schiurile a fost găzduită la Râșnov, iar fanii au venit în număr mare la întrecerile individuale.

Autor: Mihai Constantin / 11 Feb. 2023

Complexul olimpic de la Râșnov, modernizat pentru Cupa Mondială la sărituri cu schiurile

Complexul olimpic de la Râșnov va găzdui etapele de Cupă Mondială la sărituri cu schiurile de la mijlocul lunii februarie.

Autor: Nicolae Comănescu / 06 Ian. 2023

Halvor Egner Granerud a câștigat Turneul celor 4 Trambuline

Norvegianul Halvor Egner Granerud a câștigat cea de-a 71-a ediție a Turneului celor 4 Trambuline, după ce s-a impus în ultima etapă, la Bischofshofen (Austria).

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024