Știința Bacău urmează calea lui CSM Târgoviște și este eliminată din Challenge Cup

Autor: Ilie Flaviu Daniel

Știința Bacău s-a oprit în sferturile Challenge Cup, după înfrângerea de pe teren propriu cu Sm'AESCH Pfeffingen, într-un meci în care adversarele au mers ca un ceas elvețian.

Primul set a fost unul foarte echilibrat. Jucătoarele Științei au condus până spre finalul setului, când însă elvețiencele s-au mobilizat mult mai bine și au reușit să ducă primul act în prelungiri, unde s-au impus cu 28-26.

Setul doi nu a avut o echipă care să domine autoritar jocul, diferența făcându-se în ultimele puncte, băcăuancele reușind să își adjudece setul, scor 25-23 după prestații foarte bune al Georgianei Faleș și ale Anei Mariei Lupă.

Setul trei nu a fost norocos pentru molodovence. Jucătoarele de la Pfeffingen s-au impus cu 25-23 într-un set în care Știința nu a preluat conducerea în niciun moment. Jocul slab s-a repetat și în setul patru, iar elvețiencele și-au adjudecat și ultimul act, scor 23-25.

Știința Bacău: Sipos, Rogojinaru, Kapelovies, Albu, Cazac, Filipaș, Lupa, Radu, Faleș, Ciucu, Dancu, Ciocian

Sm'AESCH Pfeffingen: Visentin, Zaugg, Von Piekartz, Walch, Matter, Ennok, Storck, Pogany, Werfeli, White

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.

Autor: Nicolae Comănescu / 28 Mar. 2024

Opinie / De ce ar fi bine ca educația nutrițională să fie o disciplină studiată în școli de către copii

In peisajul educatiei in continua schimbare, importanta predarii copiilor despre nutritie devine tot mai evidenta.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024