Autor: Vasile Cenuşă
Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeonChang vor debuta pe 9 februarie cu ceremonia de deschidere şi se vor încheia pe 25 februarie. România este reprezentată de 28 de sportivi, dintre care o rezervă, dar şi un grup de 27 de antrenori şi oficiali.
Sportivii deplasaţi în Coreea de Sud vor evolua în şase sporturi, bob, schi (alpin, fond şi sărituri), patinaj (viteză), biatlon, sanie şi skeleton.
Eva Tofalvi, legenda biatlonului feminin românesc, va intra în concurs încă din prima zi, în proba de sprint de la PyeonChang.
Iată programul complet al sportivilor din România.
Sâmbătă – 10 februarie
09:15 Schi fond: 7.5 km + 7.5 km schi fond feminin – Timea Lorincz
12:10 Sanie: Simplu masculin – Manşa 1 – Valentin Cretu si Andrei Turea
13:15 Biatlon: 7.5 km sprint feminin – Eva Tofalvi
13:55 Sanie: Simplu masculin – Manşa 2 – Valentin Cretu si Andrei Turea
Duminică – 11 februarie
08:15 Schi fond: 15 km + 15 km schi fond masculin – Paul Pepene
13:00 Sanie: Simplu masculin – Valentin Cretu şi Andrei Turea
13:15 Biatlon: 10 km sprint masculin – Cornel Puchianu, Remus Faur, George Buta, Gheorghe Pop, Marius Ungureanu
13:55 Sanie: Simplu masculin – Manşa 4 – Valentin Cretu şi Andrei Turea
Luni – 12 februarie
03:15 Schi alpin: Slalom urias feminin, manşa 1 – Ania Caill
06:45 Schi alpin: Slalom urias feminin, manşa 2 – Ania Caill (dacă termină în primele 30 în prima manşă)
12:10 Biatlon: 10 km pursuit feminin – Eva Tofalvi (dacă termină în primele 60 la sprint)
12:50 Sanie: Feminin – Manşa 1 – Raluca Stramaturaru
14:00 Biatlon: 12.5 km pursuit masculin – Cornel Puchianu, Remus Faur, George Buta, Gheorghe Pop, Marius Ungureanu (dacă termină în primii 60 la sprint)
14:15 Sanie: Feminin – Manşa 2 – Raluca Stramaturaru
14:50 Sarituri cu schiurile: Individual feminin – Daniela Haralambie
Marţi – 13 februarie
10:30 Schi fond: Calificări sprint masculin şi feminin – Alin Florin Cioanca şi Timea Lorincz
12:30 Sanie: Feminin – Manşa 3 – Raluca Stramaturaru
13:00 Schi fond: Finalele de sprint masculin si feminin – Alin Florin Cioanca şi Timea Lorincz (dacă se califică)
14:15 Sanie: Feminin – Manşa 4 – Raluca Stramaturaru
Miercuri – 14 februarie
13:05 Biatlon: 15 km individual feminin – Eva Tofalvi
13:20 Sanie: Dublu masculin – Manşa 1 – Cosmin Atodiresei si Stefan Musei
14:40 Sanie: Dublu masculin – Manşa 2 – Cosmin Atodiresei si Stefan Musei
Joi – 15 februarie
03:00 Skeleton: Masculin – Manşa 1 – Dorin Velicu
04:20 Skeleton: Masculin – Manşa 2 – Dorin Velicu
08:30 Schi fond: 10 km liber feminin – Timea Lorincz
13:00 Biatlon: 20 km individual masculin – Cornel Puchianu, Remus Faur, George Buta, Gheorghe Pop, Marius Ungureanu
14:30 Sanie: Proba pe echipe – Raluca Stramaturaru, Valentin Cretu, Cosmin Atodiresei şi Stefan Musei
Vineri – 16 februarie
02:30 Skeleton: Masculin – Manşa 3 – Dorin Velicu
03:45 Skeleton: Masculin – Manşa 4 – Dorin Velicu
08:00 Schi fond: 15 km liber masculin – Paul Pepene, Alin Florin Cioanca
13:20 Skeleton: Feminin – Manşa 1 – Maria Mazilu
14:20 Skeleton: Feminin – Manşa 2 – Maria Mazilu
Sâmbătă – 17 februarie
04:00 Schi alpin: Super-G feminin – Ania Caill
13:20 Skeleton: Feminin – Manşa 3 – Maria Mazilu
14:30 Skeleton: Feminin – Manşa 4 – Maria Mazilu
Duminică– 18 februarie
03:15 Schi alpin: Slalom urias masculin, Manşa 1 – Alexandru Barbu
06:45 Schi alpin: Slalom urias masculin, Manşa 2 – Alexandru Barbu (dacă se califică)
13:05 Bob: 2 persoane masculin – Manţa 1 – Mihai Tentea şi Ciprian Daroczi
13:56 Patinaj viteza: 500m feminin – Alexandra Ianculescu
14:30 Bob: 2 persoane masculin – Manşa 2 – Mihai Tentea şi Ciprian Daroczi
Luni – 19 februarie
13:15 Bob: 2 persoane masculin – Manşa 3 – Mihai Tentea şi Ciprian Daroczi
14:35 Bob: 2 persoane masculin – Manşa 4 – Mihai Tentea şi Ciprian Daroczi
Marţi – 20 februarie
13:50 Bob: 2 persoane feminin – Manşa 1 – Maria Constantin şi Andreea Grecu
14:55 Bob: 2 persoane feminin – Manşa 2 – Maria Constantin şi Andreea Grecu
Miercuri – 21 februarie
04:00 Schi alpin: Coborâre feminin – Ania Caill
13:40 Bob: 2 persoane feminin – Mansa 3 – Maria Constantin si Andreea Grecu
14:50 Bob: 2 persoane feminin – Mansa 4 – Maria Constantin si Andreea Grecu
Joi – 22 februarie
03:15 Schi alpin: Slalom masculin, manşa 1 – Alexandru Barbu
06:45 Schi alpin: Slalom masculin, manşa 2 – Alexandru Barbu (Dacă termină manşa 1 în primii 30)
Vineri – 23 februarie
13:15 Biatlon: 4×7.5 km ştafetă masculin – Cornel Puchianu, Remus Faur, George Buta, Gheorghe Pop, Marius Ungureanu
Sâmbătă – 24 februarie
02:30 Bob: 4 persoane masculin – Mansa 1 – Dorin Grigore, Ciprian Daroczi, Levente Bartha, Florin Craciun
03:40 Bob: 4 persoane masculin – Mansa 2 – Dorin Grigore, Ciprian Daroczi, Levente Bartha, Florin Craciun
07:00 Schi fond: 50 km Mass-start masculin – Paul Pepene
Duminică – 25 februarie
02:30 Bob: 4 persoane masculin – Manşa 3 – Dorin Grigore, Ciprian Daroczi, Levente Bartha, Florin Craciun
03:40 Bob: 4 persoane masculin – Manşa 4 – Dorin Grigore, Ciprian Daroczi, Levente Bartha, Florin Craciun
În lumea șahului, despre Faustino Oro se spune că are o minte-brici sau mai degrabă fulger.
Atâta timp cât există o minge care sare și un coș, la Cluj spiritul baschetului va prospera.
Cazul ciclistului de 20 de ani readuce în discuție modul în care se respectă regulile de circulație într-o țară aglomerată de mașini și cu o adâncă lipsă de respectare a regulilor rutiere, cum este România.
În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.
În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.
În lumea șahului, despre Faustino Oro se spune că are o minte-brici sau mai degrabă fulger.