CSU Sibiu rămâne aproape de U-BT Cluj. Rezultatele zilei în LNB

Autor: Vasile Cenuşă

CSU Sibiu şi U-BT Cluj rămân pe primele două locuri în Liga Naţională de Baschet din România după două victorii obţinute în partidele din runda cu numărul 16.

Clujenii, lideri în clasament, au învins cu 101-62 BC Mureş, într-o partidă în care Norbert Steff, de la formaţia din Târgu-Mureş, a fost cel mai bun marcator al partidei cu 33 de puncte, 4 pase decisive şi 2 recuperări. Miha Lapornik, ultimul jucător sosit în tabăra campionilor, şi-a demonstrat valoarea şi a reuşit 20 de puncte în doar 13 minute reuşind să încheie cu 8-8 din acţiune şi 4-4 de la linia de libere.

CSU Sibiu a avut un meci mult mai dificil decât se aştepta pe teren propriu, împotriva celor de la BCM Piteşti, însă elevii lui Dan Fleşariu au reuşit să câştige în cele din urmă partida datorită unui sfert trei excelent. Sibienii s-au impus cu 79-71, diferenţa fiind făcut în sfertul al treilea, acolo unde ardelenii au câştigat cu 20-7. Tyler Laser cu 20 de puncte şi Monyea Pratt cu un double-double au fost principalii artizani ai victoriei pentru gazde, în timp ce Porter Troupe a replicat de la oaspeţi cu 17 puncte.

Timba Timişoara a învins cu 108-70 pe Dinamo Bucureşti, într-o partidă importantă la prima vedere în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Mario Lazăr a fost cel mai bun marcator al partidei cu 24 de puncte, plus alte 12 recuperări, în timp ce Pavle Relijic a contribuit cu 22 de puncte, 8 pase decisive şi 6 recuperări.