Mihaela Buzărnescu, învinsă în sferturi la Dubai, dar va urca în clasamentul WTA

Autor: Daniel Samoilă

Revelația tenisului românesc în 2017, Mihaela Buzărnescu, locul 59 WTA, a pierdut, joi, în faza sferturilor de finală din cadrul turneului ITF de la Dubai.

Buzărnescu, a doua favorită a competiției, a fost învinsă de elvețianca Belinda Bencic în două seturi, scor 7-6 (4), 6-2, după o oră și 55 de minute de joc.

Fost număr 7 mondial, Bencic și-a luat revanșa la Dubai după ce a pierdut în fața lui Buzănerscu acum două luni, în cadrul turneului de la Linz.

Deși a pierdut în sferturile de la Dubai, Buzărnescu va urca până pe locul 55 WTA, cea mai bună clasare din carieră.

Autor: Maria Sorescu / 25 Apr. 2018

Sarabanda breakurilor. Irina Begu, calificată în sferturi la Istanbul

Orașul Istanbul este gazda turneului WTA de 280 de puncte TEB BNP Paribas Cup, unde Irina-Camelia Begu a obținut o victorie importantă.

Autor: Andrei Szabo / 25 Apr. 2018

Rafael Nadal bate un record deținut de Ilie Năstase

Rafael Nadal demonstrează încă o dată că este cel mai bun jucător pe zgură.

Autor: Vasile Cenușă / 24 Apr. 2018

Begu trece de primul tur la Istanbul. Nu și Cîrstea

Două dintre jucătoarele care au evoluat pentru echipa de Fed Cup a României în disputa cu Elveția au intrat în concurs la Istanbul. Doar una a trecut mai departe.

FRF vrea să reformeze Liga 2 și Liga 3 pentru a evita retragerile în plin campionat

Fotbalul românesc a fost marcat în ultimele sezoane de numeroase retrageri din motive financiare.