Franța-Muntenegru și Danemarca-Suedia, primele sferturi de la Mondialul de handbal feminin

Cunoaștem două sferturi de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania, după primele patru meciuri din optimile turneului.

Franța va întâlni Muntenegru, în timp ce Suedia se va lupta cu Danemarca.

Franța a arătat un joc colectiv foarte bun și a învins Ungaria cu 29-26. Lacrabere, Landre, Pineau și Niombla au făcut diferența în ofensivă. Franța este singura echipă care a învins România la acest turneu final și a arătat că la nivel defensiv este greu de întrecut.

Trupa lui Krumbholz va da însă peste o surprinzătoare echipă a Muntenegrului, care a depășit Serbia cu 31-29. Muntenegru a răsturnat calculele hârtiei și a eliminat marea rivală, câștigătoarea grupei D, după un meci dominat de la un capăt la celălalt.  Radicevic a reușit 9 goluri pentru muntenegrence.

Danemarca nu a avut mari probleme cu țara gazdă, Germania, pe care a învins-o cu 21-17. La Magdeburg, Stine Jorgensen și Mette Tranborg și-au asumat rolul ofensiv, cu câte cinci goluri, iar în apărare nordicele au făcut un zid impresionant.

Pentru daneze urmează adevăratul test, împotriva rivalei nordice, Suedia. Aceasta a învins fără probleme Slovenia,cu 33-21 și a arătat că victoria din grupe în fața marii favorite, Norvegia, nu a fost o întâmplare.

Luni, România înfruntă Cehia pentru un loc în sferturi, de la ora 18:30, partida putând fi urmărită la Telekom Sport 1.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023