Ole, România ! Naționala de handbal feminin a învins Spania la Campionatul Mondial

Naționala de handbal feminin a depășit primul hop greu din grupa A a Mondialului din Germania, naționala Spaniei, care avea tot două victorii.

Cristina Neagu și compania s-au impus cu 19-17 (9-7) în fața ibericelor, în meciul disputat la Trier. Disputa nu a fost spectaculoasă, consemnând numeroase ratări, dar combativitatea a plăcut spectactorilor.

România a urcat pe primul loc în grupă după acest succes și și-a asigurat calificarea în optimile de finală ale competiției.

Prima repriză a consemnat seceta de peste 16 minute a Spaniei, iar la pauză, România a condus cu 9-7. Spania a marcat primele trei goluri ale reprizei secunde (10-9), iar apoi s-a desprins la 14-12. România, antrenată de spaniolul Ambros Martin, a egalat, 17-17,după care a punctat decisiv pe final, câștigând cu 19-17.

Pentru România au marcat Neagu 8 goluri, Pintea 4, Buceschi 4, Dragut 2, Elisei Ardean 1, iar de la Spania s-a remarcat Pena, cu 4 reuşite.

În celelalte meciuri ale grupei, Slovenia a învins Angola cu 32-25, iar Franța a surclasat Paraguayul cu 35-13.

În clasament, pe primul loc se află România, cu 6 puncte, urmată de Franța, 4 puncte, Spania, 4 puncte, Slovenia, 4 puncte, Angola, 0 puncte, Paraguay, 0 puncte.

Următoarele meciuri vor avea loc joi, Paraguay - Slovenia, România - Angola (ora 19:00, Telekom Sport 1) și Spania - Franța.

Autor: Nicolas Grama / 16 Dec. 2017

Elogiu defensivei: Franța a eliminat Suedia și s-a calificat în finala Mondialului de handbal feminin

După o primă semifinală dezechilibrată, tranșată clar de către Norvegia, confruntarea dintre Suedia și Franța a fost mult mai palpitantă.

Autor: Daniel Samoilă / 15 Dec. 2017

Norvegia, calificare en-fanfare în finala Campionatului Mondial de handbal feminin

Norvegia, campioana mondială en-titre, a reușit o calificare spectaculoasă în finala Campionatului Mondial de handbal feminin, ce are loc în Germania. a

Autor: Maria Sorescu / 15 Dec. 2017

Primele pentru medalie ale naționalei de handbal feminin a Franței

Cotidianul L Equipe a anunțat care sunt primele promise handbalistelor selecționatei Franței pentru Campionatul Mondial din Germania.

Moment istoric pentru Napoli: Hamsik l-a egalat pe Maradona. Comparație statistică între cei doi

Marek Hamsik a intrat în cărțile de istorie ale lui Napoli, după ce a egalat un record deținut de Diego Maradona.

PAOK-ul lui Răzvan Lucescu arată bine: 4 victorii consecutive, fără gol primit

Răzvan Lucescu pare să fi găsit strategia câștigătoare pentru PAOK Salonic, echipă care a câștigat ultimele patru meciuri.

Autor: Daniel Samoilă / 16 Dec. 2017

Premier League: Manchester City, en fanfare spre titlu. Victorie clară cu Tottenham în derby-ul etapei

Runda a 18-a din Premier League a programat derby-ul zilei de sâmbătă pe Etihad Stadium, acolo unde liderul Manchester City primea vizita lui Tottenham.