Liga 1: FCSB se impune cu Juventus București și revine pe locul doi în clasament

Autor: Daniel Samoilă

După două înfrângeri consecutive, vicecampioana FCSB a primita vizita nou-promovatei și ultimei clasate din Liga 1 Betano, Juventus București.

Așa cum era de așteptat, roș-albaștrii au dominat autoritar partida. În prima repriză, FCSB a ratat ocazii prin Ovidiu Popescu, Man și Budescu, dar portarul Drăghia a fost la post și a menținut scorul de 0-0 la pauză.

FCSB a reușit să deschidă scorul în debutul părții secunde. Florin Tănase punctează în minutul 54, mijlocașul gazdelor reluând mingea cu capul după o centrare a lui Budescu.

Oaspeții au reacționat 10 minute mai târziu, având prima lor ocazie din acest meci. Bărbulescu a șutat de la 16 m, dar Niță a reușit să respingă mingea în bară.

Desprinderea FCSB-ului are loc în ultima parte a partidei. Tănase (78), Gnohere (81) și Budescu (90+1) au consfințit rezultatul final, FCSB-Juventus București 4-0. Roș-albaștrii revin pe locul al doilea în campionat, cu 41 de puncte. Juventus rămâne pe 14, cu 8 puncte.

Echipele de start:

FCSB: Niţă - Pleaşcă, Bălaşa, Larie, J. Morais - Pintilii, Ov. Popescu (Gnohere 76) - Man, Budescu, Fl. Tănase (Golofca 86) – Alibec (Coman 46)

Juventus Bucureşti: Drăghia – Călinţaru (Petre 79), Dima, Wallace, F. Ştefan -Mihăescu, Bărbulescu (cp) - Sesar, Băjenaru (Țîră 70), Dzalamidze (Cazan 83) - Măzărache

sursă foto:telekomsport.ro

Autor: Daniel Samoilă / 15 Dec. 2017

Liga 1: Astra Giurgiu o învinge pe FC Botoșani și termină anul pe loc de play-off

Runda a 22-a din Liga 1 Betano, ultima din acest an, s-a deschis cu un duel interesant pentru locurile de play-off. Astra Giurgiu juca pe teren propriu cu revelația campionatului, FC Botoșani.

Cătălin Golofca va pleca de la FCSB în iarnă

Adus în vară de la FC Botoșani după un start bun de sezon, Cătălin Golofca nu a confirmat în tricoul lui FCSB, iar mijlocașul va reveni la Botoșani în ianuarie.

Autor: Nicolas Grama / 15 Dec. 2017

Retrageri fotbalistice: Dan Roman și Kim Kallstrom vor pune ghetele în cui

Doi fotbaliști cunoscuți publicului românesc și-au anunțat retragerea din activitatea sportivă.

Autor: Nicolas Grama / 16 Dec. 2017

Moment istoric pentru Napoli: Hamsik l-a egalat pe Maradona. Comparație statistică între cei doi

Marek Hamsik a intrat în cărțile de istorie ale lui Napoli, după ce a egalat un record deținut de Diego Maradona.

PAOK-ul lui Răzvan Lucescu arată bine: 4 victorii consecutive, fără gol primit

Răzvan Lucescu pare să fi găsit strategia câștigătoare pentru PAOK Salonic, echipă care a câștigat ultimele patru meciuri.

Autor: Daniel Samoilă / 16 Dec. 2017

Premier League: Manchester City, en fanfare spre titlu. Victorie clară cu Tottenham în derby-ul etapei

Runda a 18-a din Premier League a programat derby-ul zilei de sâmbătă pe Etihad Stadium, acolo unde liderul Manchester City primea vizita lui Tottenham.