Încă o medalie la Campionatul Mondial de haltere. Captari a luat bronzul la categoria 77 kg

Autor: Daniel Samoilă

Continuă performanțele bune de la Campionatul Mondial de la Anaheim. După ce Loredana Toma a luat trei medalii de aur, acum a venit rândul lui Dumitru Captari să obțină o medalie.

Sportivul român a cucerit bronzul la categoria 77 kg, la stilul smuls. Captari a avut un total de 156 kilograme, fiind devansat de egipteanul Mohamed Ihab Youssef Mahmoud – 165 kg și de Rejepbay Rejepov (Turkmenistan), cu 158 kg.

Din nefericire, la stilul aruncat, Captari a ratat toate cele trei încercări. Aici, Mahmoud a obținut aurul, cu 196 kg, Rejepov a luat argintul, 194 kg, iar bronzul a fost adjudecat de americanul Harrison James Maurus, 193 kg.

La total, primul loc a fost ocupat de Mahmoud, 361 kg, pe locul al doilea a fost Rejepov, 352 kg, iar pe trei s-a clasat Maurus, 348 kg.

România mai are un singur reprezentant în competiție, pe Leonard-Dumitru Cobzariu, la categoria 94 kg.

sursa foto:gsp.ro

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2023

Ministrul Sportului a schițat obiectivul de medalii pentru Jocurile Olimpice

Ministrul Sportului, Eduard Novak, a schițat planurile țării noastre pentru Jocurile Olimpice de la Paris din 2024.

Autor: Dan Voinea / 19 Apr. 2023

Sportivii români au încheiat Europenele de Haltere de la Erevan cu 9 medalii de aur

Este pentru a cincea oară când Loredana Toma reușește o triplă de aur la Europene.

Autor: Dan Voinea / 17 Apr. 2023

Șase medalii de aur pentru România în primele două zile la europenele de haltere. Mihaela Cambei a stabilit două rcorduri continentale

România a obținut 11 medalii în primele două zile de concurs de la Erevan.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024