Liga 2: AFC Hermannstadt, doar remiză pe terenul lui CS Mioveni. Clasamentul după 18 etape

Autor: Daniel Samoilă

Revenit în fotbalul românesc după exepriența de la UTA, Laurențiu Roșu a avut un debut dificil pe banca lui CS Mioveni. Trupa argeșeană a disputat duelul cu liderul AFC Hermannstadt, în ultimul meci al etapei a 18-a din Liga 2.

La capătul unui duel echilibrat, CS Mioveni și AFC Hermannstadt au terminat la egalitate, scor 1-1. Cosmin Neagu a deschis scorul în minutul 69, după un șut din 13 metri la colțul lung. Gazdele au egalat în minutul 74, prin Ionuț Mîrzeanu, care a înscris cu un șut plasat.

Astfel, Hermannstadt rămâne pe primul loc în clasament, cu 41 de puncte, unul mai mult decât Dunărea Călărași. De partea cealaltă, Mioveni se află pe 10, cu 24 de puncte.

Echipele de start:

Mioveni: Sima - Cip. Negoiţă (Alexe 82'), Traşcu, Gugu, Rădescu - Mîrzeanu, Andr. Neagoe - Andor (Pirtea 62'), Ed. Florescu (M. Vintilă 73'), Ayza (cpt,) - C. Năstăsie
Rezerve neutilizate: Bg. Preda - Ed. Neacşu, Ichim, Seb. Ivan
Antrenor: Laurenţiu Roşu

Hermannstadt: Căbuz - Mih. Stancu, R. Crişan, I. Stoica, Tătar (cpt.) - Boboc, Dumitriu - S. Lupu (Hergheligiu 61'), Bg. Rusu, C. Neagu (P. Petrescu 77') - Şt. Blănaru (I. Popa 86')
Rezerve neutilizate: H. Moldovan - Ct. Pîrvulescu, Pamfile, Necşulescu
Antrenor: Alexandru Pelici