Nadal, învins de Goffin la Turneul Campionilor, după care s-a retras

Autor: Nicolas Grama

Rafael Nadal nu va câștiga nici anul acesta Turneul Campionilor, deoarece s-a retras de la evenimentul de la Londra după numai un meci.

Liderul mondial a pierdut primul joc din grupa Pete Sampras în fața belgianului David Goffin, în urma unui duel electrizant ce a durat mai bine de două ore și jumătate.

Belgianul s-a impus cu 7-6 (5), 6-7 (4), 6-4 în fața lui Rafael Nadal, într-un meci în care i-a fost superior spaniolului la mai toate capitolele, dar în care a și greșit în momente importante.

Goffin putea câștiga în două seturi, dar a ratat patru mingi de meci în actul secund. În cele din urmă, Nadal a cedat, acuzând și anumite dureri la genunchi.

De altfel, liderul mondial a anunțat după eșecul cu Goffin că nu va mai juca la Turneul Campionilor pentru că nu este apt medical.

„Am făcut tot posibilul să joc. Am făcut tot ceea ce depindea de mine, dar se pare că nu eram pregătit complet. Serios, a fost un miracol faptul că am jucat atât de bine și am fost atât de aproape. Vă doresc un Crăciun fericit. Pentru mine este finalul sezonului”, a declarat Rafael Nadal la conferința de presă de după meci.

Nadal va fi înlocuit de un alt spaniol, Pablo Carreno Busta. Nadal nu a câștigat niciodată Turneul Campionilor.

De retragerea lui Nadal poate profita Roger Federer, care dacă va câștiga ATP Finals se va apropia la doar 140 de puncte de liderul mondial.

Autor: Daniel Samoilă / 17 Ian. 2018

Kostyuk vs Svitolina, duelul noilor staruri din Ucraina în tenis

Ucraina pare să aibă o generație înfloritoare de jucătoare de tenis. Cel mai recent caz este al Martei Kostyuk, sportiva în vârstă de doar 15 ani care reușește să ajungă în turul trei la Australian Open.

Autor: Vasile Cenușă / 16 Ian. 2018

A învins Destanee-ul! Simona Halep începe drumul spre finala AO cu o victorie muncită

Numărul unu mondial a avut de luptat cu o jucătoare tenace, dar și cu o accidentare la gleznă, care i-a speriat pe fani.

Autor: Nicolas Grama / 15 Ian. 2018

Primele surprize de la Australian Open: eliminări pentru Venus Williams, Sloane Stephens, Dominika Cibulkova, John Isner și Kevin Anderson

Primul Grand Slam al anului ne-a furnizat și primele surprize, în prima zi a competiției. Atât în întrecerea băieților, dar mai ales în cea a fetelor, nume sonore au pierdut în runda inaugurală.

Liga Florilor: HC Zalău se impune la Galați în etapa a 12-a

În penultimul meci al etapei a 12-a din Liga Florilor, HC Zalău, participantă în grupele Cupei EHF, s-a deplasat pe terenul formației Danubius Galați.

Coreea de Sud și Coreea de Nord vor concura la Jocurile Olimpice sub același steag

Atât Coreea de Sud, gazda competiției, cât și Coreea de Nord vor participa sub același steag la competiția ce va debuta pe 9 februarie.