Surpriză în Liga Zimbrilor: Poli Timișoara a învins Dinamo. Steaua a trecut de Poli Iași

Autor: Nicolas Grama

Liga Zimbrilor a programat două meciuri contând pentru etapa a opta, iar unul dintre ele a avut un rezultat neașteptat.

Politehnica Timișoara a câștigat pe terenul campioanei Dinamo cu 26-23. Mai mult decât atât, bănățenii au controlat meciul în permanență și au avut avantaj constant pe tabelă.

Cu Marjanovic și Orbovic în zi de grație, timișorenii au condus cu 3-0, 6-3, 13-10 (la pauză), iar de fiecare dată când Dinamo s-a apropiat și a reușit să egaleze, oaspeții au găsit resurse să se desprindă.

S-a terminat 26-23, într-un meci în care Marjanovic a înscris opt goluri, Orbovic șase, iar Milosevic a punctat de cinci ori, toate reușitele fiind în repriza a doua. Komogorov a fost cel mai bun marcator al lui Dinamo, cu șapte goluri.

Într-un alt meci, Steaua București a învins fără mari probleme Poli Iași, scor 44-36. S-a jucat în viteză, pe contre și cu defensive permeabile, ceea ce a și permis marcarea a 80 de goluri.

Kostadinovic (7 goluri) și Ionuț Georgescu (6 goluri) au fost cei mai buni marcatori ai Stelei, în timp ce de la ieșeni s-au remarcat Vancea (9 goluri) și Nițu (7 goluri).

În urma acestor rezultate, Steaua este noul lider din Liga Zimbrilor, cu 19 puncte, urmată de Dinamo, cu 18 puncte. Poli Timișoara a urcat pe locul al treilea cu 14 puncte.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023