Sepsi trebuia să piardă meciul cu Astra cu 0-3, explică foștii arbitri Balaj și Crăciunescu

Autor: Nicolas Grama

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi Astra Giurgiu au terminat la egalitate, 0-0, la Braşov, într-un meci care s-a remarcat doar prin căderile nocturnei, în două rânduri.

Prima pană de curent a fost la jumătatea primei reprize, iar arbitrul George Rădulescu a întrerupt jocul timp de un sfert de oră.

Apoi, nocturna a picat complet pe durata pauzei, iar repriza a doua a început cu o întârziere de opt minute.

Potrivit foștilor arbitrii Cristi Balaj și Ion Crăciunescu, regulamentul specifică faptul că echipa gazdă trebuie să piardă meciul cu 0-3 la masa verde dacă au loc două asemenea întreruperi de-a lungul unei partide.

Expertul pe arbitraj al televiziunii Telekom Sport a spus că decizia de a continua meciul, pe care a luat-o brigada de arbitri, este de neînțeles.

„Se referă şi la pauză ceea ce scrie în regulament. Pauza face parte din joc şi este de maximum 15 minute între cele două reprize. Arbitrii trebuie să iasă din vestiar după 15 minute de pauză. E păcat pentru cei de la Sepsi pentru că ei sunt chiriaşi acolo. Arbitrul va face un raport, trebuie să spună acolo de ce a întârziat. Vorbim de prea mult timp aici", a declarat Cristi Balaj la Telekom Sport.

„Pe lângă faptul că băieții ăștia nu mai învață nimic din arbitraj, pentru că nu au de la cine, nu citesc nici regulamentele. Arbitrii, în momentul în care intră pe teren, trebuie să știe regulamentul pe dinafară. Arbitrul trebuia să nu mai reia jocul și echipa gazdă pierdea meciul cu 0-3!”, a spus Ion Crăciunescu, la Digi Sport.

După meci, Astra Giurgiu a făcut contestație, solicitând victoria la masa verde, deoarece regulamentul nu a fost respectat.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024