Dinamo București – Ademar Leon 24-28. Dinamo, la a patra înfrângere în grupele Champions League

Autor: Andrei-Ionuț Bocancea

Campioana en-titre a României la handbal masculin, Dinamo București, a pierdut, duminică seară, pe teren propriu, înfruntarea cu spaniolii de la Ademar Leon, 28-24 (17-13), într-un meci ce a contat pentru etapa a cincea în grupa C din Velux Champions League.

Dinamoviștii au început slab partida, iar în minutul 8 erau conduși cu scorul de 4-1. Tot în primele minute ale partidei, jucătorii lui Eliodor Voica au primit trei eliminări. Neatențiile albi-roșilor au continuat pe toată perioada primei reprizei, faza defensivă suferind cel mai mult, astfel încat tabela arăta la pauză scorul de 17-13 pentru echipa spaniolă.

Cel mai bun jucător din prima repriză a fost Juan García Lorenzana, veteranul celor de la Ademar Leon, în vârstă de 40 de ani, care a marcat de șase ori. Lorenzana a jucat timp de nouă sezoane la FC Barcelona.

În repriza a doua, Dinamo a jucat mult mai bine și-a reușit să se aproprie la două goluri. Roș-albii au avut chiar a avut șansa să se aproprie la un gol în minutul 45, însă au ratat atacul, iar în următoarele 40 de secunde ibericii au reușit să readucă diferența de patru goluri în favoarea lor, 24-20. Ghinionul a fost și de partea noastră, multe atacuri ale dinamoviștilor terminându-se cu aruncarea în bară.

În ultimele patru minute ale partidei, Dinamo s-a apropriat încă o dată la două goluri de spanioli, însă și-au bătut joc de atacurile proprii și într-un final au pierdut partida la patru goluri diferență, scor 28-24.

Principali marcatori din tabară dinamovistă au fost Hugo Descat și Răzvan Gavriloaia cu câte șase reușite, în timp ce , de la spanioli, Lorenzana și Vieyra au marcat și ei de șase ori.

În urma acestui rezultat, Dinamo București are șanse foarte mici de a ieși din grupe în cea mai tare competiție destinată intercluburi din Europa.

Următorul meci al lui Dinamo în grupe va fi în deplasare, pe data de 4 noiembrie. Dinamoviștii o vor înfrunta pe aceeași Ademar Leon. Meciul va începe de la ora 20.30.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023