Start în returul Ligii 1. FCSB, doar remiză pe terenul lui FC Voluntari

Autor: Daniel Samoilă

S-a reluat Liga 1 odată cu prima etapă a returului din sezonul regulat. În runda a 14-a, FC Voluntari primea vizita vicecampioanei FCSB, într-un meci la care a asistat și Mircea Lucescu.

Dică a început încă din start cu Denis Alibec, revenit după o accidentare, în timp ce Budescu a fost lăsat pe bancă după ce a jucat în ambele partide susține de naționala României.

Oaspeții au dominat începutul meciului, prima ocazie mare venind în minutul 23. Morais centrează de pe partea stângă, iar Tănase reia pe lângă poartă, cu capul. FCSB a continuat să preseze și a fost periculoasă în continuare prin Morais, iar Voluntari miza pe șuturi de la distanță, fără vreun pericol pentru poarta apărată de Niță.

S-a intrat cu 0-0 la pauză. Partea secundă debutează cu introducerea lui Budescu pe teren, Dică mizând pe mai multă creativitate pe faza ofensivă.

intrarea lui Budesc s-a resimțit, FCSB ratând ocazii mari prin mijlocașul ofensiv, dar fără efect pe tabela de marcaj. Voluntari a replicat prin Ivanovici sau Florin Cernat.

Ultima mare ocazie îi aparține lui Deac, în minutul 89. Jucătorul Voluntariului șutează din afara careului, însă Niță are o intervenție fantastică. S-a terminat FC Voluntari-FCSB 0-0, oaspeții facând un pas greșit în lupta pentru titlu.

Echipele de start:

Voluntari: Balauru - Filipov, Achim, M. Popescu, Acsinte - Răuţă, Novac - Pîrcălabu (Deac 61), L. Marinescu (Cernat 81), P. Ivanovic (Popadiuc 86) – Tudorie

FCSB: Niţă - R.Benzar, Planic, Bălaşa, J. Morais - Nedelcu, L. Filip (Budescu 46) - Man (D.Benzar 69), Tănase, Teixeira - Alibec (William 83)

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.