Horia Tecău și Jean-Julian Rojer s-au calificat în sferturi la Shanghai

Autor: Nicolas Grama

Perechea compusă din Horia Tecău și Jean-Julien Rojer a obținut o victorie spectaculoasă în optimi la Shanghai.

Cuplul româno-olandez s-a impus cu 3-6, 6-4, 10-6 în meciul cu columbienii Juan Sebastian Cabal și Robert Farah.

Meciul ar fi trebuit să se joace miercuri, dar a fost amânat din cauza ploii.

Sud-americanii au făcut două break-uri în primul set, după care a venit rândul lui Tecău și Rojer să răspundă și să facă un break în actul secund.

În super tie-break, perechea româno-olandeză a fost mai agresivă și atitudinea aceasta a dat rezultate, aducând o victorie importantă.

Tecău și Rojer, favoriții numărul trei ai probei, s-au impus într-o oră și 12 minute de joc.

Campionii din acest an de la US Open și-au asigurat un cec de 44.370 dolari și 180 de puncte ATP, iar în sferturi vor înfrunta câștigătorii dintre Oliver Marach (Austria)/Mate Pavic (Croația/N. 7) și Di Wu/Yibing Wu (China).

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Nicolas Grama / 15 Dec. 2017

Roger Federer, desemnat personalitatea anului în ancheta BBC

Tenismenul elveţian Roger Federer a impresionat prin revenirea din 2017, care l-a condus spre câștigarea a șapte trofee.

Autor: Daniel Samoilă / 14 Dec. 2017

Mihaela Buzărnescu, învinsă în sferturi la Dubai, dar va urca în clasamentul WTA

Revelația tenisului românesc în 2017, Mihaela Buzărnescu, locul 59 WTA, a pierdut, joi, în faza sferturilor de finală din cadrul turneului ITF de la Dubai.

Autor: Maria Sorescu / 13 Dec. 2017

VIDEO / Fenomenul Buzărnescu a început sezonul mai devreme: sferturi la Dubai

Jucătoarea de tenis Mihaela Buzărnescu nu a stat prea mult în vacanță și a debutat deja în noul sezon.

Autor: Daniel Samoilă / 15 Dec. 2017

Inedit. Ronnie O’Sullivan a dormit în timpul unui meci din Openul Scoției, dar la final a câștigat

Moment inedit petrecut la Openul Scoției la snooker. Una dintre legendele acestui sport, englezul Ronnie O’Sullivan a dortmit în timpul duelului cu Li Hand, din 16-imile competiției.

Autor: Maria Sorescu / 15 Dec. 2017

Robert Glință, bronz european și record național la campionatele în bazin scurt din Danemarca

România a obținut prima medalie la Campionatele Europene de nataţie în bazin scurt din Danemarca.

Norvegia, calificare en-fanfare în finala Campionatului Mondial de handbal feminin

Norvegia, campioana mondială en-titre, a reușit o calificare spectaculoasă în finala Campionatului Mondial de handbal feminin, ce are loc în Germania. a