Cronica etapei a-12-a din Liga I. Așa, da! Multe goluri și meciuri spectaculoase

Autor: Cristi Roșu

Etapa a 12-a a Ligii 1 Betano a propus printre cele mai interesante partide de până acum. În această rundă s-au întâlnit echipe relativ echilibrate, iar fiecare meci a căpătat statutul de “mini-derby”. S-a marcat pe fiecare stadion și confruntările s-au trăit la intensitate maximă. Într-o rundă în care favoriții au confirmat, singura surpriză s-a produs la Severin. Citiți, în continuare, cronica etapei a 12-a a Ligii 1 Betano:

CS U Craiova – FC Voluntari 1-1

Pentru olteni, ultimul meci disputat pe arena din Severin a reprezentat o grea încercare. Echipa din Bănie emite pretenții mari la titlul de campioană, și are nevoie de cât mai multe puncte pentru a ține aproape de plutonul fruntaș. Cu Zlatinski, Mitriță și Dimitrov absenți, Craiova a atacat continuu, dar a rămas doar cu un singur punct la finalul celor 90 de minute.

Deși asediați, ilfovenii au înscris primii, prin Tudorie (56’), cel care a marcat golul său cu numărul șase în acest sezon și a preluat conducerea în clasamentul marcatorilor. Tensiunea s-a resimțit un minut mai târziu, când arbitrul nu a acordat o lovitură de pedeapsă clară în favoarea craiovenilor.

Cu toate acestea, asediul oltenesc a continuat, iar în minutul 69 s-a produs egalarea pe tabela de marcaj: Băluță a reluat excelent o centrare, lăsând portarul fără șansă. Ocaziile au continuat să se înșire la poarta lui Balauru, dar gazdele nu au reușit golul câștigător.

Prin acest punct, FC Voluntari se depărtează de zona retrogradabilă și capătă șanse să acceadă la playoff. Craiova se menține pe locul trei, datorită golaverajului defavorabil pentru FC Botoșani.

CRAIOVA: Calancea – Datkovic, Spahija (Burlacu 58’), Ferreira – Martic, Screciu, Mateiu, Briceag (Bancu 68’) – Gustavo (Bărbuț 80’), Roman, Băluță

VOLUNATARI: Balauru – Filipov, Balaur, Popescu, Acsinte – Răuță, Novac – Deac (Căpățână 70’), Marinescu (Lazăr 87’), Pircalabu (Popadiuc 75’) – Tudorie

Concordia Chiajna – Sepsi Sf. Gheorghe 2-1

Pe terenul sintetic al celor de la Concordia, fotbalul a fost la el acasă. Cele două echipe au atacat constant și au finalizat partida cu același număr de ocazii. Deși la statistici meciul e vizibil echilibrat, realitatea din teren a fost alta: Chiajna s-a impus la un gol diferență, asta după ce fusese condusă. Pentru gazde au punctat Batin (34’) și Bumba (90+2’); scorul a fost deschis de Fulop, în minutul 18.

Rezultatul meciului nu urma să aibă un mare impact asupra celorlalte echipe. În clasament, Chiajna și Sepsi își păstrează același locuri, dar echipa ilfoveană mai are de disputat partida restantă cu Dinamo, de etapa trecută.

CHIAJNA: Bălgrădean – Patache, Enza-Yamissi, Marc, Albu – Babic (Bucșă 76) – Batin, Cristescu (Grădinaru 46), Bawab (Bumba 83), Deaconu - Bud

SEPSI: Fejer – Burlacu, Ursu, Oros, Grecu – Ghinga, Petrovikj – Astafei, Fulop (Huiban 70’), Petre (Dima 61’) – Hadnagy (Nikolic 76’)

Juventus București – Gaz Metan Mediaș 1-1

Duelul suferinței a avut loc la Ploiești, acolo unde Juventus, ultima echipă clasată, a primit vizita Gazului, penultima echipă din primul eșalon de fotbal. Dacă medieșenii au obținut, totuși, o victorie în actuala stagiune, Juventus nu a învins pe nimeni, strângând puncte numai din egaluri. Nici meciul din această etapă nu a făcut o excepție.

Juve nu a câștigat nici acum, reușind să păstreze doar un punct în fața Mediașului. Și șansele de gol au fost, precum punctele, echitabil împărțite, iar golurile, asemenea: au punctat Călintaru (37’) și Romeo (50’).

La fel ca meciul de la Chiajna, nici această dispută nu a produs vreo modificare în clasament, cele două formații păstrându-și locul.

JUVENTUS: Stoian – Beta (Petre 71’), Wallace, Benga, Carabela – Bărbulescu (Băjenaru 75’), Mihăescu – Călintaru, Sesar, Dzalamidze (Zaharia 62’)- Măzărache

MEDIAȘ: Greab – Popovici, Constantin, Khubutia (Buziuc 46’), Romeo – Bic, Sîrghi, Danci, Olaru (Manole 46’) – Golubovic, Lokaj (Mitic 66’)

CSM Poli Iași – ACS Poli Timișoara 1-1

“Derby-ul” Politehnicilor s-a disputat la Iași, acolo unde echipa locală a primit vizita omoloagei din Timișoara. Pentru bănățeni, cel mai bun rezultat era victoria, care le-ar fi dat siguranță pentru ultimul loc de playoff. Ieșenii, în schimb, caută să se claseze cât mai sus și iau fiecare meci în serios.

Scorul s-a conturat în minutele de prelungire ale fiecărei reprize. S-a marcat câte un gol de fiecare tabără, în minutele 45 – Kizito (Poli Iași) și 90+6 - Șeroni (Poli Timișoara). Din păcate, marcatorul Timișoarei s-a accidentat destul de grav chiar la finele partidei, după ce a dat cu capul în bară. Pe moment, nu se știe exact când acesta va revenii pe terenul de joc.

Timișoara rămâne pe locul 6 până ce Dinamo va disputa meciul restant cu Chiajna. Poli Iași, în schimb, urcă peste Viitorul și se clasează pe poziția a noua.

IAȘI: Kelava – T. Almeida, Frăsinescu, Cioinac, Sin (Badic 46’)– Chelaru, Qaka – Chelaru, Kizito, Pedro Mendes (Cisse 79’), Oliveira Joalisson – A. Cristea (Ștefănescu 62’)

TIMIȘOARA: Curileac – Ciucur, Melinte, Cînu (Bocșan 28’), Ţigănaşu – Vaşvari, Artean – Munteanu, Bîrnoi, Curjuric (Doman 79’), Bârnoi (Mailat 52’) – Şeroni

FCSB – DINAMO 1-0

Eternul derby, ajuns la episodul 171, i-a dat câștig de cauză, de această dată, echipei lui Nicolae Dică. Vasile Miriuță, proaspăt numit antrenor la Dinamo, nu reușește să debuteze cu dreptul.

Confruntarea a fost una spectaculoasă, cu șanse mari la ambele porți. Goalkeeperul dinamoviștilor a fost magistral între buturi, el fiind elementul care a ținut-o pe Dinamo în joc tot timpul. Roș-albaștrii au înscris singurul gol din corner, în minutul 31, prin Momcilovic. Dinamo a contraatacat, dar nici măcar prin execuția de excepție a lui Mahlangu nu a reușit să restabilească egalitatea.

Budescu putea aduce un final de partidă liniștit pentru gazde cu un sfert de oră înainte de final, dar Penedo a fost din nou providențial pentru alb-roșii, când nu s-a lăsat învins din penalty.

În urma acestui rezulat, Dinamo se îndepărtează de locurile de playoff, dar mai are de disputat partida restantă cu Chiajna. FCSB rămâne pe doi, tot la patru puncte în spatele liderului CFR Cluj.

În acest moment, în marele derby al României, raportul victoriilor este de unu, fiecare formație având câte 59 de victorii. 53 de rezultate de egalitate s-au înregistrat, de-a lungul timpului, între marile rivale.

FCSB: Niță - R. Benzar, Bălașa, Planici, Momcilovici - Nedelcu, Popescu - Man (Teixeira 85'), Budescu, Fl. Coman (Tănase 64') - Alibec (Gnohere 45')

DINAMO: Penedo - Romera, Nedelcearu, Katsikas, Filip (Ion Gheorghe 67') - Mahlangu, Anton - Hanca (Bokila 58'), Nascimento (Oliva 59'), Salomao – Nemec

FC Botoșani – FC Viitorul 1-0

O altă dispută interesantă le-a avut ca protagoniste pe FC Botoșani și Viitorul. Moldovenii visează la playoff. De cealaltă parte, echipa Regelui se află într-o „alternanță constantă” de formă, fiecare meci diferind ca abordare și rezultat de precedentul.

Botoșenenii nu s-au speriat de campionii României și au controlat întâlnirea de la un capăt la altul. Aceștia au tranșat partida după o oră de joc, cu un sec 1-0. Autorul golului a fost Moruțan, care a înscris cu un șut simplu, de lângă punctul cu var, după o acțiune superbă a lui Bordeianu

Cu acest rezulat, Botoșani se alipește Craiovei, dar are un golaveraj care o dezavantajează. Viitorul se află în acest moment pe 10 și este mai aproape de retrogradare, decât de playoff.

BOTOȘANI: Cobrea - Unguruşan, Miron, Burcă, Dumitraş - Bordeianu (Rodriguez 74’), Tincu - Roman, Moruţan (Oaida 88’), Buş - Popa (Serediuc 86’)

VIITORUL: Rîmniceanu - Băluţă, Ţîru, Horj (Dumitrescu 78’), De Nooijer - Cicâldău, Mladen, Ganea - Eric, Ţucudean (Mățan 68’), Chiţu (Drăguș 68’)

Astra Giurgiu - CFR Cluj 2-3

Un meci poate la fel de important precum Eternul Derby a avut loc la Giurgiu, și le-a adus față în față pe cele mai în formă echipe ale momentului. Fosta campioană a primit vizita actualului lider al clasamentului, iar înfruntarea nu prevestea decât spectacol pentru împătimiții fotbalului.

Și a fost spectacol. S-a marcat de cinci ori, iar clujenii au fost mereu în avantaj. CFR a deschis scorul repede, în minutul trei, prin Balde. Diferența a majorat-o Deac, după 50 minute de joc. În minutul 73, Manea i-a readus pe giurgiuveni în joc, în clipa în care a introdus balonul în propria poartă.

Însă clujenii nu au clacat, ba chiar au mai înscris odată, prin Djokovic (79’). Amăgitorul gol al lui Ioniță, din ultimele minute, i-a făcut pe elevii lui Edi Iordănescu să trăiască finalul de meci la intensitate maximă. Din păcate pentru ea, Astra nu a mai reușit să mai înscrie contra celei mai bune apărari din ligă, iar CFR-ul se întoarce la Cluj cu toate punctele puse în joc.

Cu cel mai bun atac și a doua cea mai bună apărare, CFR se menține lider, la patru puncte de principala urmăritoare, FCSB. Astra rămâne aproape de celelalte ocupante ale podiumului, având un punct în urma Craiovei și Botoșaniului.

ASTRA: Iliev - Belu, Bejan (Moise 69’) , Polczak, Al. Stan - Dandea, Seto - Balaure, Marquinhos (Nyuiadzi 81’), Al. Ioniţă - Le Tallec (Abang 53’)

CFR CLUJ: Arlauskis - Cr. Manea - A. Mureşan, Boli, Peteleu - Hoban, Djokovic (Nouvier 83’) - Nistor, Culio (Rus 75’), Deac - Balde (Vera 83’)

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Mar. 2024

Editorial / Pedrazzini, alegerea bizară a FRF pentru naționala de fotbal feminin a României

Federaţia Română de Fotbal l-a schimbat pe Cristian Dulca din funcția de selecţioner al naţionalei de fotbal feminin a României cu Massimo Pedrazzini.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Mar. 2024

Opinie / CSA Steaua, încă un an pierdut

Oprița se leagă de scaun și insistă cu fotbaliști mai degrabă la apusul carierei.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.