Steaua câștigă lejer derbiul bucureștean cu CSM, în închiderea etapei a patra

În ultimul meci din etapa a patra din noul sezon de Liga Zimbrilor, CSA Steaua București a dispus ușor de concitadina CSM București, diferența de pe tabelă realizându-se mai ales în prima repriză.

De 19 minute a avut nevoie CSM București pentru a înscrie primul ei gol în meciul cu Steaua, prin Rotaru. Era, însă, deja 9-0 până atunci, după un început perfect pentru „militari”. La pauză se intra cu o diferență de nouă goluri în favoarea trupei antrenate de Ovidiu Mihăilă, scor 15-6.

Superioritatea Stelei a continuat și în repriza secundă, și doar o relaxare pe final de meci a făcut ca diferența din Sala Concordia să fie la final de „doar” opt goluri, scor 29-21.

În urma acestei victorii, Steaua urcă până pe locul 4 în Liga Zimbrilor, la egalitate de puncte, nouă, cu echipele clasate pe locurile 2 și 3, Potaissa Turda și HC Odorhei. Dinamo este prima, cu 12 puncte, din tot atâtea posibile. În schimb, CSM ajunge la trei înfrângeri în patru partide și staționează pe locul al-10-lea, unul inacceptabil, având în vedere investițiile făcute și în aceată vară acolo.

Marcatorii de azi:

Steaua: Florea 6, Aslanian - 4, Georgescu, Johansson, Kostadinovic, Vegar și Stănescu - câte trei goluri fiecare, Roșu - 2, Dimitrijevic și Stavrositu - câte unul  fiecare;

CSM: Mănescu, Negru și Robledo - câtre patru goluri fiecare, Tiourmentsev, Șomlea și Rambla - câte două reușite fiecare, Georgiveski, Onyejekwe și Rotaru - câte un gol fiecare.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Daniel Samoilă / 15 Dec. 2017

Norvegia, calificare en-fanfare în finala Campionatului Mondial de handbal feminin

Norvegia, campioana mondială en-titre, a reușit o calificare spectaculoasă în finala Campionatului Mondial de handbal feminin, ce are loc în Germania. a

Autor: Maria Sorescu / 15 Dec. 2017

Primele pentru medalie ale naționalei de handbal feminin a Franței

Cotidianul L Equipe a anunțat care sunt primele promise handbalistelor selecționatei Franței pentru Campionatul Mondial din Germania.

Autor: Daniel Samoilă / 14 Dec. 2017

Liga Zimbrilor: Dinamo pierde la Baia Mare. Steaua termină anul pe primul loc

Ultimul meci al anului 2017 din Liga Zimbrilor a avut loc la Baia Mare, acolo unde Minaur a jucat cu Dinamo București, campioana din ultimele două sezoane.

Inedit. Ronnie O’Sullivan a dormit în timpul unui meci din Openul Scoției, dar la final a câștigat

Moment inedit petrecut la Openul Scoției la snooker. Una dintre legendele acestui sport, englezul Ronnie O’Sullivan a dortmit în timpul duelului cu Li Hand, din 16-imile competiției.

Robert Glință, bronz european și record național la campionatele în bazin scurt din Danemarca

România a obținut prima medalie la Campionatele Europene de nataţie în bazin scurt din Danemarca.