Steaua câștigă lejer derbiul bucureștean cu CSM, în închiderea etapei a patra

În ultimul meci din etapa a patra din noul sezon de Liga Zimbrilor, CSA Steaua București a dispus ușor de concitadina CSM București, diferența de pe tabelă realizându-se mai ales în prima repriză.

De 19 minute a avut nevoie CSM București pentru a înscrie primul ei gol în meciul cu Steaua, prin Rotaru. Era, însă, deja 9-0 până atunci, după un început perfect pentru „militari”. La pauză se intra cu o diferență de nouă goluri în favoarea trupei antrenate de Ovidiu Mihăilă, scor 15-6.

Superioritatea Stelei a continuat și în repriza secundă, și doar o relaxare pe final de meci a făcut ca diferența din Sala Concordia să fie la final de „doar” opt goluri, scor 29-21.

În urma acestei victorii, Steaua urcă până pe locul 4 în Liga Zimbrilor, la egalitate de puncte, nouă, cu echipele clasate pe locurile 2 și 3, Potaissa Turda și HC Odorhei. Dinamo este prima, cu 12 puncte, din tot atâtea posibile. În schimb, CSM ajunge la trei înfrângeri în patru partide și staționează pe locul al-10-lea, unul inacceptabil, având în vedere investițiile făcute și în aceată vară acolo.

Marcatorii de azi:

Steaua: Florea 6, Aslanian - 4, Georgescu, Johansson, Kostadinovic, Vegar și Stănescu - câte trei goluri fiecare, Roșu - 2, Dimitrijevic și Stavrositu - câte unul  fiecare;

CSM: Mănescu, Negru și Robledo - câtre patru goluri fiecare, Tiourmentsev, Șomlea și Rambla - câte două reușite fiecare, Georgiveski, Onyejekwe și Rotaru - câte un gol fiecare.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Nicolas Grama / 18 Oct. 2017

Surpriză în Liga Zimbrilor: Poli Timișoara a învins Dinamo. Steaua a trecut de Poli Iași

Liga Zimbrilor a programat două meciuri contând pentru etapa a opta, iar unul dintre ele a avut un rezultat neașteptat.

Autor: Maria Sorescu / 18 Oct. 2017

Cu Frafjord și Curea în zi mare, CSM Bucureşti a învins categoric SCM Craiova

Campioana CSM București defilează în Liga Florilor, bifând a șasea victorie din tot atâtea meciuri.

Autor: Nicolas Grama / 17 Oct. 2017

HC Dobrogea Sud va întâlni Magdeburg în turul al treilea preliminar din Cupa EHF

HC Dobrogea Sud Constanța nu a avut noroc la tragerea la sorți pentru turul al treilea preliminar al Cupei EHF la handbal masculin.

Autor: Andrei-Ionuț Bocancea / 18 Oct. 2017

Bayern, Barcelona și PSG câștigă fără probleme. Qarabag obține primul punct din istoria sa. Meci spectaculos pe Stamford Bridge

Ultimele meciuri din etapa a treia din faza grupelor Champions League ne-au adus niște dueluri interesante și foarte multe goluri marcate.

Legendarul Madjer este noul selecționer al Algeriei

Rahab Madjer este unul dintre cei mai mari fotbaliști africani, iar vestea numirii lui pe banca Algeriei s-a răspândit imediat.

SC Miercurea Ciuc s-a impus categoric împotriva lui CSA Steaua în campionatul de hochei pe gheață

Sport Club Miercurea Ciuc a învins pentru a treia oară în campionat CSA Steaua București în acest sezon.