Multe ocazii, doar un singur gol: FCSB se impune în fața lui Dinamo după un meci spectaculos

Autor: Ilie Flaviu Daniel

FCSB a câștigat derby-ul cu Dinamo în urma unui meci spectaculos, cu multe faze de poartă și suspans, în fața a peste 27000 de spectatori.

Ambele galerii au afișat scenografii interesante, peluza roș-albastră dominând corul vocal.

Dinamoviștii au început curajos partida prin câteva incursiuni pe benzi și centrări încercate pentru Nemec, slovacul fiind aproape să înscrie în minutul 18 după pasa lui Sergiu Hanca.

Ocaziile băieților lui Miriuță s-au răzbunat, iar în minutul 32 Marko Momcilovic a trimis mingea în poartă după centrarea din corner a tânărului Denis Man, care și-a continuat forma bună.

La câteva minute după golul fundașului sârb, Florinel Coman a luat o acțiune pe cont propriu și a expediat un șut periculos spre poarta ce a trecut puțin peste buturile lui Penedo.

Dinamo a continuat să atace poarta lui Florin Niță în finalul reprizei, iar în minutul 45 May Mahlangu a fost aproape de o reușită de excepție de la 25 de metri în urma unei acțiuni personale a lui Diogo Salomao, mingea lovind doar bara. Tot în ultimul minut al reprizei, dinamoviștii au cerut acordarea unui cartonaș roșu pentru Benzar, în urma unei intrări cu talpa sus asupra lui Felipe Nascimento.

A doua repriză a început în același ritm spectaculos în care s-a terminat prima parte, ambele echipe având ocazii periculoase prin Hanca și Budescu. FCSB a preluat controlul jocului, atacând din ce în ce mai mult poarta panamezului Penedo, care a făcut un meci mare, anihilând ocaziile lui Man, Budescu si Gnohere.

În minutul 74, Romera l-a faultat pe Ovidiu Popescu în interiorul propriului care, iar Istvan Kovacs a acordat lovitură de la 11 metri pentru FCSB. Budescu a fost executantul penalty-ului, dar Penedo a făcut din nou minuni și a reușit să scoată mingea mijlocașului stelist. După această faza nu s-a mai întâmplat nimic important, iar FCSB s-a impus cu scorul de 1-0.

Prin victoria de azi, steliștii s-au apropiat la un punct de liderul CFR, iar Dinamo rămâne pe 7, în afara locurilor de play-off, dar cu un meci mai puțin disputat.

Echipele:

FCSB: Niță - R. Benzar, Bălașa, Planici, Momcilovici - Nedelcu, Popescu - Man (Teixeira 85'), Budescu, Fl. Coman (Tănase 64') - Alibec (Gnohere 45')

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Katsikas, Filip (Ion Gheorghe 67') - Mahlangu, Anton - Hanca (Bokila 58'), Nascimento (Oliva 59'), Salomao - Nemec

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Mar. 2024

Editorial / Pedrazzini, alegerea bizară a FRF pentru naționala de fotbal feminin a României

Federaţia Română de Fotbal l-a schimbat pe Cristian Dulca din funcția de selecţioner al naţionalei de fotbal feminin a României cu Massimo Pedrazzini.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Mar. 2024

Opinie / CSA Steaua, încă un an pierdut

Oprița se leagă de scaun și insistă cu fotbaliști mai degrabă la apusul carierei.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.