Slovenia – Serbia 93-85. Slovenia este noua regină a baschetului european

Autor: Andrei-Ionuț Bocancea

Slovenia a câștigat finala EuroBasket 2017, după ce a învins-o cu scorul de 93-85 (20-22, 36-25, 15-20, 22-18) pe reprezentativa similară a Serbiei, meci ce a avut loc în sala Sinan Erdem Arena din Istanbul. Cu acest succes, Slovenia a reușit una dintre cele mai mari surprize din lumea sportului, din ultimii ani.

Desfășurarea meciului a fost demnă de o finală de campionat european. Primul sfert al meciului a fost unul echilibrat, la finalul acestuia, sârbii conducând doar cu o posesie (20-22). În al doilea sfert, Dragic s-a descătușat, aducându-și echipa la conducere, iar la pauză slovenii intrau cu un avantaj de nouă puncte (56-47).

Al treilea sfert al meciului a adus accidentarea lui Doncic, iar sârbii au reușit să revină în meci, chiar ajungând din nou la conducerea meciului, în sfertul al patrulea, când tabela arăta scorul de 78-77 în favoarea lor.

Pe finalul meciului, Dragic a fost blocat perfect de jucătorii sârbi, însă Klemen Prepelic, shooter-ul celor de la Paris-Levallois, s-a dovedit a fi asul din mânecă a slovenilor, marcând șapte puncte în ultimele două minute al meciului.

Cei mai buni jucători a slovenilor au fost: Goran Dragic, point guard-ul celor de la Miami Heat, cu 35 de puncte, șapte recuperări și trei pase decisive și Klemen Prepelic cu 21 de puncte, patru recuperări și patru pase decisive.

De partea cealaltă, la sârbi, vedeta Bogdan Bogdanovic, jucătorul celor de la Sacramento Kings, a reușit, 22 de puncte, patru recuperări și cinci pase decisivei, urmat de Milan Mačvan, power forward-ul celor de Bayern Munchen cu 18 puncte, cinci recuperări și trei pase decisive.

După finalul meciului, s-a decernat și premiul pentru MVP-ul turneului, câștigat de Goran Dragic, care încununează astfel titlul de campion european împreună cu titlul de cel mai bun jucător al turneului, o retragere perfectă de la națională.

Totodată, a fost anunțată și cea mai bună formație a turneului, în următoarea componență:

PG: Goran Dragic – Slovenia – Miami Heat
SG: Alexey Shved – Rusia – Khimki
SF: Bogdan Bogdanović – Serbia – Sacramento Kings
PF: Luka Doncic – Slovenia – Real Madrid
C: Pau Gasol – Spania – San Antonio Spurs.

La meci au asistat peste 12 mii de spectatori, iar arbitrii meciului au fost: Cristiano Maranho din Brazilia, Antonio Conde din Spania și Tolga Sahin din Turcia.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Nicolae Comănescu / 14 Mar. 2024

Editorial / Cultura baschetului la Cluj-Napoca. 10 000 de oameni și o echipă pentru un oraș unit

Atâta timp cât există o minge care sare și un coș, la Cluj spiritul baschetului va prospera.

Autor: Nicolae Comănescu / 22 Feb. 2024

Naționala masculină de baschet a României, învinsă de Luxemburg, după ce a condus la 23 de puncte

Suporterii veniți în BT Arena din Cluj-Napoca au asistat la un eșec rușinos al tricolorilor.