Rusia și Serbia au completat tabloul semifinalelor de la EuroBasket: Dueluri interesante în penultimul act

Autor: Alexandru Pavel

Rusia și Serbia au completat tabloul semifinalelor de la Campionatul European de baschet, după ce și-au câștigat meciurile din faza sferturilor de finală, în cursul zilei de miercuri.

În prima confruntare a zilei, Grecia, lipsită de aportul vedetelor Antetokounmpo, Koufos sau Spanoulis (cel din urmă retrăgându-se din naționala elenă), avea să întâlnească Rusia, o formație care se bazează în special pe nucleul de baschetbaliști de la TSKA Moscova.

Grecii au început mult mai bine partida din sferturi, terminând primul sfert cu un avantaj considerabil, 24-17. Jocul bun în special pe fază defensivă al elenilor a continuat și în a doua parte a primei reprize, câștigată de ruși însă, dar la limită, scor 14-13.

După reluarea jocului, Shved a prins un nou meci mare, conducându-și echipa mai întâi spre egalare, pentru ca desprinderea decisivă să se realize în ultimul sfert, adjudecat de Rusia la șapte puncte diferență. Shved a fost MVP-ul disputei, reușind nu mai puțin de 26 de puncte. Mozgov s-a remarcat cu un „double-double” (15 puncte și 10 recuperări).

Scorul final a fost 74-69 în favoarea rușilor (17-24, 14-13, 20-16, 23-16), care obțin biletele pentru semifinale.

În al doilea meci al zilei, Serbia pornea ca mare favorită în fața Italiei, pe care-i învinseseră destul de clar într-un turneu amical disputat înaintea competiției continentale.

Calculele hârtiei au fost respectate încă din debut, cu toate că italienii au reușit să se mențină aproape de adversari în primele 10 minute, încheiate cu scorul de 18-17 în favoarea Serbiei, care avea să defileze până la pauză, mărindu-și avantajul până la 11 puncte.

Antrenorul italian Messina și-a motivat baschetbaliștii la cabine, iar italienii au jucat bine la recuperare în al treilea sfert, încheiat la egalitate cu puncte puține, scor 15-15. Nu același lucru s-a întâmplat și în ultimul act, câștigat de aceeași sârbi conduși din teren de imperialul Bogdan Bogdanovici, autor a 22 de puncte, șase recuperări și patru pase decisive.

Serbia se califică astfel în penultimul act de la EuroBasket 2017, cu scorul de 83-67 (18-17, 26-16, 15-15, 24-19), având o șansă importantă de a ajunge în finala turneului.

În primele două sferturi de finală ale Campionatului European, Spania a trecut de Germania, scor 84-72, în timp ce Slovenia a învins Letonia (103-97).

În semifinale se vor întâlni Spania și Slovenia, într-o partidă ce se va disputa în cursul zilei de joi, iar de cealaltă parte a tabloului se vor afla Rusia și Serbia, în derby-ul slavon pentru accederea în finala competiției.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Nicolae Comănescu / 14 Mar. 2024

Editorial / Cultura baschetului la Cluj-Napoca. 10 000 de oameni și o echipă pentru un oraș unit

Atâta timp cât există o minge care sare și un coș, la Cluj spiritul baschetului va prospera.

Autor: Nicolae Comănescu / 22 Feb. 2024

Naționala masculină de baschet a României, învinsă de Luxemburg, după ce a condus la 23 de puncte

Suporterii veniți în BT Arena din Cluj-Napoca au asistat la un eșec rușinos al tricolorilor.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Oct. 2023

Sabrina Ionescu și New York Liberty au pierdut titlul de campioană WNBA în fața lui Las Vegas Aces

Las Vegas Aces și New York Liberty au jucat finala ligii profesioniste nord-americane de baschet feminin (WNBA).

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024