Cupa României / Universitatea Cluj e în turul 4. Nu și Ripensia! Rezutatele meciurilor de astăzi

Voința Biled este surpriza frumoasă a meciurilor jucate în turul 3 al Cupei României. Formația de liga a patra a scos un nume important, Ripensia Timișoara. Universitatea Cluj a făcut instrucție cu adversara sa.

Pe stadionul Comunal din Biled, Voința a bifat cea mai importantă performanță din istoria sa, învingând o formație mult mai tirată și care impresionase plăcut în Liga2, scor 1-0. Singurul gol al partidei a fost reușit de Robert Paulevici, în minutul 65, cu un șut direct în vinclu.

Pe Cluj Arena, ”U” Cluj a avut ceva emoții, vreme de o oră, în fața celor de la ACS Fotbal Comuna Recea, printre puținele reprezentante ale Maramureșului rămase în fotbalul nostru. Oaspeții au deschis scorul în minutul 6, prin Viorel Chinde, dar la final tabela a arătat un scor categoric în favoarea ”Șepcilor Roșii”, 5-1 (1-1). Au marcat pentru ”U”: Micaș (min. 28), Ursu (min. 63), Hațiegan (min. 68), Lemac (min. 78), Goga (min. 88).

În celălalte meciuri disputate astăzi, de la ora 16:30, s-au înregistrat următoarele rezultate:

CSM ROMAN - ŞTIINŢA MIROSLAVA  3-4 după loviturile de departajare (1-1 după 90 şi 120 de minute, 2-3 la penalty-uri). Au înscris în timpul regulamentar Țapu 9' , respectiv Buhăcianu 23')

UNIREA ALBA IULIA - INDUSTRIA GALDA   3-5 după loviturile de departajare (1-1 după 90 şi 120 de minute, 2-4 la penalty-uri). Au înscris în timpul regulamentar Davidaș 5', respectiv Mureșan 61'.

CSM FOCŞANI - CSM RÂMNICU SĂRAT   3-1 (Lupu 26', Pasăre 38', Predoiu 39' / Tudoran 59')

ZIMBRUL SLOBOZIA CONACHI - SPORTING LIEŞTI   1-2 (Năpârlică 53' / Mihu 52', Coman 72')

DELTA DOBROGEA TULCEA - UNIREA SLOBOZIA   1-4 (Moise 89' / Răduca 44', Bucă 54', 57', Toma 87')

AGRICOLA BORCEA - ÎNAINTE MODELU   2-1 (Nicola 6', Șerban 60' / Alexa 65')

UNIREA CRISTURU SECUIESC - SĂNĂTATEA CLUJ   1-2 (Rozsa 89' / Vitan 16', 39')

OLIMPIC CETATE RÂŞNOV - AFC HĂRMAN   1-2, dupa prelungiri (Popa 12' / Roșu 69', Spătariu 116')

Aceste echipe se alătura celor opt care au obținut calificarea în turul 4 ieri, după cum puteți citi aici.

În faza următoare intră în competiție restul de echipe din liga secundă.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Andrei Szabo / 21 Mai 2018

Reacții după câștigarea titlului de către CFR Cluj

CFR Cluj a câştigat titlul de campioană a României pentru a patra oară în istoria sa, după ce a învins FC Viitorul, scor 1-0, în ultima etapă a play-off-ului Ligii I.

Autor: Andrei Szabo / 20 Mai 2018

CFR Cluj este noua campioană în Liga 1. FCSB și CSU Craiova au completat podiumul

S-a terminat lupta la titlu în Liga 1. În ultima etapă din play-off, CFR Cluj și FCSB au câștigat, astfel că echipa lui Dan Petrescu a devenit campioană.

Autor: Ilie Flaviu / 20 Mai 2018

FC Voluntari și FC Botoșani remizează. Adrian Mutu este în continuare în căutarea primei victorii pe teren propriu

FC Voluntari și FC Botoșani au remizat, scor 1-1, după golurile lui Daniel Benzar și Golofca.

Autor: Maria Sorescu / 21 Mai 2018

Andreea Verdeș și Denisa Mailat au obținut medalii de argint și de bronz la Cupa Irina Deleanu de gimnastică ritmică

Cupa Irina Deleanu a fost cea mai importantă competiţie de gimnastică ritmică găzduită în această lună în România, la Sala Polivalentă din Capitală.

Andrei Gag, argint la reuniunea IAAF World Challenge de la Osaka

Atletul Andrei Gag a reprezentat România la reuniunea atletică de la Osaka, din cadrul IAAF World Challenge.

Belgia merge la Cupa Mondială fără Nainggolan, Origi și Mirallas. Iată lotul „diavolilor”

Roberto Martinez, selecționerul Belgiei, a anunțat lotul lărgit de jucători în vederea participării la Cupa Mondială 2018.