Teddy Riner, invincibilul. Francezul a câștigat al nouălea titlu de campion mondial

Autor: Nicolas Grama

Deși a avut mai bine de un an fără luptă, francezul Teddy Riner a câștigat o nouă medalie de aur la Campionatele Mondiale de judo.

Un titlu care întregește figura acestui luptător legendar. A fost a noua medalie de aur la Mondiale pentru sportivul din Hexagon.

Riner l-a învins în finală pe brazilianul David Moura, la categoria +100 de kilograme.

Francezul a avut mai multe probleme în semifinale, unde georgianul Guram Tushishvili a surprins pe toată lumea prin mobilitatea sa și i-a pus mari probleme lui Riner.

Sportivul francez are 28 de ani și o înălțime de 204 cm. La Mondialele din Ungaria el a cântărit 131 de kg.  Riner a câștigat primul său titlu de campion mondial în 2007, la Rio de Janeiro. Francezul are și două medalii olimpice de aur, dar și un bronz.

La aceeași categorie, românul Mircea Croitoru a fost eliminat în turul al treilea de către maghiarul Barna Bor, în timp ce Daniel Natea a fost învins în meciul al doilea de către brazilianul Rafael Silva.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Nicolae Comănescu / 13 Mar. 2024