Se cunosc semifinalele Campionatului European de volei masculin

Autor: Nicolas Grama

Meciurile din sferturile de finală ale Campionatului European de volei masculin nu au avut atât de mult suspans pe cât ne-am fi așteptat.

Echipele care au triumfat în grupe au avut câștig de cauză în fața celor care au trecut prin play-off-u pentru sferturi.

Germania - Cehia a fost cel mai echilibrat meci al sferturilor de finalăe. Nemții, cu voleibalistul de origine română Michael Andrei om de bază, s-au impus cu 3-1 la seturi (25-22, 16-25, 25-23, 25-20). Andrei a reușit șapte puncte, ănsă omul meciului a fost neamțul Gyorgy Grozer, cu 23 de puncte.

Germania va întâlni în semifinale Serbia, care a trecut cu 3-0 de Bulgaria, pe seturi 25-21, 25-22, 28-26. Campioana olimpică din 2000, cu Nikola Grbic antrenor, a avut în Drazen Luburic și Uros Kovacevic doi jucători fantastici, care au adus peste 20 de puncte spectaculoase.

Rusia a trecut lejer de Slovenia, tot cu 3-0, pe seturi 25-17, 25-17, 25-19. Maxim Mihailov și compania și-au atacat adversarii în permanență și au câștigat fără probleme. Rusia se va lupta în semifinale cu Belgia, cea care a eliminat destul de clar Italia, de șase ori campioana Europei, cu 3-0 (25-21, 25-11, 25-23). Pentru selecționata Belgiei această performanță este o premieră.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Oct. 2023

Cartea "Forţa femeilor în sport", un volum care poate inspira tinerele generații

Muzeul Sportului din Capitală a găzduit lansarea volumului "Forţa femeilor în sport".

Autor: Nicolae Comănescu / 14 Iul. 2023