Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs a obținut medalia de bronz la Universiadă

Autor: Nicolas Grama

Târgmureșeanca Bernadette Szocs s-a oprit în semifinalele probei individuale de tenis de masă la Jocurile Mondiale Universitare de la Taipei și a obținut astfel medalia de bronz.

Sportiva din România a pierdut meciul pentru finală cu Jeon Jihee (Coreea de Sud), locul 20 mondial, scor 0-4. Jeon Jihee a devenit și campioană mondială universitară.

Bernadette Szocs reușise surpriza în sferturi când a învins-o cu scorul de 4-0 pe reprezentanta țării gazdă Chen Szu-Yu (locul 40 mondial).

În primul tur, Bernadette a trecut de Catherine Simon Spicer (Trinidad & Tobago) cu 4-0, apoi a trecut de taiwaneza Yu-Hsin Liu cu 4-1, în optimi a câştigat cu 4-1 în faţa unei jucătoare nord-coreene, Hyo Sim Cha.

Ceilalți reprezentanți ai României la tenis de masă au avut următoarele rezultate în probele individuale:

Irina Ciobanu a ajuns până în sferturi, după ce în primul tur trecuse cu 4-0 de kazaha Aia Alimbaeva, în turul secund a învins-o pe franţuzoaica Stephanie Loeuillette cu 4-3, în optimi a câștigat cu japoneza Reiko Ikegami cu 4-3, pierzând în sferturi în faţa taiwanezei I-Ching Cheng cu 0-4.

Alina Georgiana Zaharia a fost învinsă cu 4-0 în primul tur de taiwaneza I-Ching Cheng.

Mihaela Dospina a fost întrecută cu 4-1 de Laura Gasnier, tot în primul tur.

La simplu masculin, Alin Spelbuş a fost întrecut în primul tur de austriacul Simon Pfeffer cu 4-3.

Alexandru Manole l-a învins cu 4-1 pe Lester Ka Chun Lee (Canada), în runda inaugurală, însă a pierdut cu 1-4 în turul al doilea la japonezul Kazuhiro Yoshimura.

Bernadette Szocs a adus a 11-a medalie pentru delegația României la Universiadă. Două medalii de aur au fost cucerite de gimnasta Larisa Iordache, la individual compus şi la sol, o altă medalie de aur a fost adjudecată de atleta Alina Rotaru, la săritura în lungime, argintul a fost obţinut de atleţii Nicolae Alexandru Soare, în proba de 10.000 m, şi Alin Firfirică, la aruncarea discului, iar medaliile de bronz au fost câştigate de gimnaştii Larisa Iordache (bârnă), Andrei Muntean (sărituri), atleţii Andrei Gag (aruncarea greutăţii) şi Bianca Răzor (400 m) şi ştafeta feminină de 4x400 m (Sanda Belgyan, Camelia Florina Gal, Anamaria Nesteriuc şi Bianca Răzor).

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Dan Voinea / 27 Iun. 2023

Aur pentru Bernadette Szocs la Jocurile Europene

Pe podium a urcat și Eliza Samara.

Autor: Nicolae Comănescu / 02 Iun. 2023

Tinerii cu potențial sportiv din România pot aplica pentru finanțare la a 18-a ediție a Programului MOL de promovare a talentelor

Programul MOL de promovare a talentelor oferă anual sprijin financiar tinerilor sportivi cu rezultate foarte bune.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Apr. 2023

14 competiții internaționale organizate în România, finanțate de la bugetul statului

Anul 2023 propune mai multe competiții internaționale pe teritoriul României.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024