Juventus Bucureşti - FCSB 1-2. Gazdele au ratat un penalty la ultima fază

Autor: Tibi Demeter

FCSB s-a impus cu mari emoţii pe terenul de la Ploieşti, împotriva celor de la Juventus Bucureşi, într-un meci în care gazdele au condus cu 1-0 şi au ratat un penalty la ultima fază.

Nicolae Dică a preferat să utilizeze o formulă experimentală cu multe rezerve şi a avut mari emoţii pentru a obţine cele trei puncte.

Meciul de pe Ilie Oană a început perfect pentru Juventus, iar după doar 12 secunde, Arthur Jorge, ultima achiziţie a vice-campioanei, şi-a trimis mingea în propria poartă.

Cu un moral excelent după golul din startul meciului, echipa lui Daniel Opriţa a avut mult curaj, iar Zaharia şi Benga puteau majora scorul în primele 15 minute.

FCSB nu a arătat deloc precum o echipă cu pretenţii la titlu, însă execuţia din lovitură liberă din minutul 22, a lui Romario Benzar, a făcut ca tabela să arate, 1-1.

Roş-albaştrii au început să domine întâlnirea de la Ploieşti, iar Lucian Filip putea să egaleze la un corner, în timp ce Daniel Benzar a tras mult prea slab pentru a-l învinge pe Relu Stoian.

Ofensiva echipei lui Dică a dat în cele din urmă roade în minutul 35, datorită lui Dennis Man, cel care a înscris un nou gol de trei puncte, la o fază în care a fost servit perfect de către De Amorim, însă Gnohere a faultat clar în atac la faza respectivă.

Juventus putea să egaleze până la pauză, dar şutul din unghi al lui Wallace a fost mult prea moale pentru a trece de Niţă.

Călinţaru şi Sesar au avut primele ocazii ale reprizei a doua, dar şuturile lor nu au creat cu adevărat pericol la poarta adversă.

Dică l-a introdus în minutul 62 şi pe Constantin Budescu, pentru a-i acorda câteva minute după accidentarea suferită în meciul cu Plzen. Mijlocaşul a fost aproape să îşi pună amprenta pe tabela de marcat, însă execuţia lui din lovitură liberă s-a oprit în bara porţii adverse.

Iulian Carabela a demonstrat din nou limitele fotbaliştilor din Liga 1, iar în minutul 72 a primit al doilea galben, după ce a şutat nervos într-o minge şi a fost eliminat de către centralul jocului.

FCSB părea că nu mai are emoţii pentru victoria finală, după eliminarea mijlocaşului echipei din Colentina, dar lucrurile s-au complicat grav la ultima fază.

Sesar a centrat în minutele de prelungire, dintr-o lovitură liberă şi Dragos Nedelcu a blocat mingea cu mâna în interiorul suprafeţei de pedeapsă, iar echipa lui Opriţa a avut şansa să egaleze din lovitură de la 11 metri. George Călinţaru a ales să trimită o scăriţă, dar Florin Niţă a rămas pe centrul porţii şi a prins mingea fără mari probleme.

Daniel Opriţa, antrenorul gazdelor, a anunţat la finalul jocului că va pleca de la conducerea echipei din Colentina, după ce în primele şapte formaţia a adunat doar două puncte şi ocupă ultimul loc în clasament.

FCSB a urcat pe locul secund, cel puţin până la meciurile celor de la FC Botoşani şi CS U Craiova.

Juventus Bucureşti: R. Stoian - Călinţaru, Wallace, Benga, Carabela - Mihăescu - Al. Zaharia (Petre '69), Sesar, Băjenaru (Bărbulescu '77), Stoenac (Dzalamidze '46) - Măzărache. Antrenor: Daniel Opriţa

FCSB: Niţă - R. Benzar, Nedelcu, Jorge, Pleaşcă - Pintilii, Filip (Budescu '62) - Man (Grecu '81), D. Benzar (Achim '46), De Amorim - Gnohere. Antrenor: Nicolae Dică

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Mar. 2024

Editorial / Pedrazzini, alegerea bizară a FRF pentru naționala de fotbal feminin a României

Federaţia Română de Fotbal l-a schimbat pe Cristian Dulca din funcția de selecţioner al naţionalei de fotbal feminin a României cu Massimo Pedrazzini.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Mar. 2024

Opinie / CSA Steaua, încă un an pierdut

Oprița se leagă de scaun și insistă cu fotbaliști mai degrabă la apusul carierei.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.