Liga 2 / Ripensia și FC Hermannstadt își continuă parcursul perfect. UTA nu greșește

Etapa a treia din Liga 2 s-a încheiat, iar după această rundă trei echipe au maximum de puncte: Ripensia, ASA Târgu Mureș și FC Hermannstadt.

Foresta Suceava continuă să stabilească recorduri negative și a ajuns la 31 de goluri primite în doar trei meciuri.

În meciurile de sâmbătă sunt de remarcat victoriile celor de la Ripensia, UTA, FC Hermannstadt și Pandurii, echipe cu șanse reale la promovare, după cum a arătat jocul lor.

Ripensia Timișoara rămâne lider în Liga 2, după ce a învins-o cu 2-0 pe Sportul Snagov. Oaspeții au rămas în 10 oameni din minutul 37, după eliminarea lui Dobre. Imediat, Zaluschi a înscris din penalty, iar până la pauză Mediop a majorat avantajul și a închis practic meciul. Ripensia a mai ratat și alte ocazii, dar rezultatul a rămas neschimbat. Până la final ar mai fi de notat faptul că echipa lui Răchită a terminat în nouă oameni, după ce și Munteanu a fost eliminat. Pentru Ripensia urmează un meci foarte greu cu ASA Târgu Mureș în etapa intermediară, dar tot pe teren propriu.

FC Hermannstadt continuă să impresioneze la rândul său tot din postura de nou-promovată. Echipa lui Alexandru Pelici a câștigat acasă, 2-1 cu Dunărea Călărași. Dâlbea adeschis scorul pentru sibieni chiar înainte de pauză, dar Vali Alexandru a egalat repede în repriza a doua. Ardelenii au forțat în permanență și în cele din urmă au câștigat în prelungiri prin golul lui Tătar.

Și UTA a câștigat în această etapă după pasul greșit făcut pe teren propriu runda trecută. Arădenii lui Adrian Mihacea s-a impus pe terenul celor de la Academica Clinceni. Curtuiuș, Adili și Strătilă au înscris pentru UTA, care a obținut o victorie importantă pe un teren unde se va câștiga greu în acest sezon.

Dacia Unirea Brăila a făcut scorul etapei, 9-1 cu Foresta Suceava. La pauză a fost doar 2-1, dar după reluarea jocului gazdele nu i-au mai menajat pe juniorii echipei sucevene. Golurile învingătorilor au fost marcate de Frunză (3), Roşu (2, unul din penalti), Roşoagă, Niţă, Oprea (autogol) şi Puia. Pentru Foresta a înscris Horoamă.

Chindia Târgoviște a oprit elanul celor de la ASU Poli Timișoara care demaraseră bine în acest sezon. Echipa lui Nicolae Croitoru a bifat primul succes în acest sezon grație golurilor lui Martac și Ciobotariu, într-un meci controlat tactic perfect de către târgovișteni.

Povestea meciurilor de ieri poate fi citită AICI.

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Mar. 2024

Editorial / Pedrazzini, alegerea bizară a FRF pentru naționala de fotbal feminin a României

Federaţia Română de Fotbal l-a schimbat pe Cristian Dulca din funcția de selecţioner al naţionalei de fotbal feminin a României cu Massimo Pedrazzini.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Mar. 2024

Opinie / CSA Steaua, încă un an pierdut

Oprița se leagă de scaun și insistă cu fotbaliști mai degrabă la apusul carierei.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.