Eliminare dureroasă pentru Simona Halep la Rogers Cup. Românca a câștigat doar două game-uri

Autor: Tibi Demeter

Simona Halep, cap de serie numărul doi la Rogers Cup, turneu disputat la Toronto, a fost învinsă categoric de Elina Svitolina, Ucraina, 6-1, 6-1.

Cele două jucătoare se aflau la cel de-al doilea meci astăzi, după ce ploaia a întrerupt disputele din sferturile de finală, iar organizatorii au fost nevoiți să le mute pentru ziua de sâmbătă.

După ce Simona a trecut de Caroline Garcia și Svitolina de Garbine Muguruza, jucătoarele au revenit pe teren pentru meciul din semifinale.

Sportiva din Ucraina s-a recuperat mult mai bine față de Simona și a făcut unul dintre cele mai solide meciuri din carieră, într-un joc  în care românca a greșit neforțat de nu mai puțin de 34 de ori.

Halep a trimis doar nouă lovituri câștigătoare în cele 56 de minute ale jocului cu Svitolina și a pierdut șase game-uri pe propriul serviciu, reușind doar un singur break, în penultimul game al jocului, când soarta meciului era deja decisă.

Svitolina se va lupta în finala de la Rogers Cup cu daneza Caroline Wozniacki, cea care a depășit-o pe Sloane Stephens, în două seturi, 6-2, 6-3.

Pentru Simona Halep urmează o deplasare în S.U.A pentru turneul de la Cincinnati, unde intră pe tablou direct în turul secund și va întâlni o sportivă venită din calificări.

Autor: Daniel Samoilă / 20 Oct. 2017

Garbine Muguruza a fost desemnată jucătoarea anului 2017

Cu ocazia Turneului Campioanelor de la Singapore, WTA a anunțat laureatele pentru sezonul 2017.

Autor: Maria Sorescu / 20 Oct. 2017

Simona Halep, în grupă cu Svitolina, Wozniacki și Garcia, la Turneul Campioanelor

Simona Halep are parte de o grupă accesibilă la Turneul Campioanelor.

Parcursul Simonei Halep în ultimul an, analizat de Darren Cahill

Antrenorul Simonei Halep, Darren Cahill, a oferit un interviu pentru New York Times în care a vorbit despre colaborarea cu jucătoarea de tenis și a analizat evoluția ei din ultimul an.

Autor: Dionisie Rotaru / 20 Oct. 2017

Belgia-România 3-2. „Tricolorele” au fost la doar câteva minute distanță de o surpriză

În al doilea meci din preliminariile pentru Mondialul de fotbal feminin din 2019, România a pierdut la limită pe terenul Belgiei.

Liga 1: Victorie în ultimele minute pentru CS U Craiova pe terenul Chiajnei. Oltenii sunt pe doi în clasament

CS U Craiova câștigă în ultimele minute la Chiajna și obține un rezultat important în lupta pentru titlu în Liga 1.

Melinda Geiger, cea mai bună jucătoare a lui Brest, dar echipa ei a pierdut în ultima secundă în Liga Campionilor

Melinda Geiger a reușit un nou meci foarte bun pentru echipa franceză Brest în Liga Campionilor.