Eliminare dureroasă pentru Simona Halep la Rogers Cup. Românca a câștigat doar două game-uri

Autor: Tibi Demeter

Simona Halep, cap de serie numărul doi la Rogers Cup, turneu disputat la Toronto, a fost învinsă categoric de Elina Svitolina, Ucraina, 6-1, 6-1.

Cele două jucătoare se aflau la cel de-al doilea meci astăzi, după ce ploaia a întrerupt disputele din sferturile de finală, iar organizatorii au fost nevoiți să le mute pentru ziua de sâmbătă.

După ce Simona a trecut de Caroline Garcia și Svitolina de Garbine Muguruza, jucătoarele au revenit pe teren pentru meciul din semifinale.

Sportiva din Ucraina s-a recuperat mult mai bine față de Simona și a făcut unul dintre cele mai solide meciuri din carieră, într-un joc  în care românca a greșit neforțat de nu mai puțin de 34 de ori.

Halep a trimis doar nouă lovituri câștigătoare în cele 56 de minute ale jocului cu Svitolina și a pierdut șase game-uri pe propriul serviciu, reușind doar un singur break, în penultimul game al jocului, când soarta meciului era deja decisă.

Svitolina se va lupta în finala de la Rogers Cup cu daneza Caroline Wozniacki, cea care a depășit-o pe Sloane Stephens, în două seturi, 6-2, 6-3.

Pentru Simona Halep urmează o deplasare în S.U.A pentru turneul de la Cincinnati, unde intră pe tablou direct în turul secund și va întâlni o sportivă venită din calificări.

Autor: Nicolas Grama / 15 Dec. 2017

Roger Federer, desemnat personalitatea anului în ancheta BBC

Tenismenul elveţian Roger Federer a impresionat prin revenirea din 2017, care l-a condus spre câștigarea a șapte trofee.

Autor: Daniel Samoilă / 14 Dec. 2017

Mihaela Buzărnescu, învinsă în sferturi la Dubai, dar va urca în clasamentul WTA

Revelația tenisului românesc în 2017, Mihaela Buzărnescu, locul 59 WTA, a pierdut, joi, în faza sferturilor de finală din cadrul turneului ITF de la Dubai.

Autor: Maria Sorescu / 13 Dec. 2017

VIDEO / Fenomenul Buzărnescu a început sezonul mai devreme: sferturi la Dubai

Jucătoarea de tenis Mihaela Buzărnescu nu a stat prea mult în vacanță și a debutat deja în noul sezon.

Autor: Daniel Samoilă / 15 Dec. 2017

Inedit. Ronnie O’Sullivan a dormit în timpul unui meci din Openul Scoției, dar la final a câștigat

Moment inedit petrecut la Openul Scoției la snooker. Una dintre legendele acestui sport, englezul Ronnie O’Sullivan a dortmit în timpul duelului cu Li Hand, din 16-imile competiției.

Autor: Maria Sorescu / 15 Dec. 2017

Robert Glință, bronz european și record național la campionatele în bazin scurt din Danemarca

România a obținut prima medalie la Campionatele Europene de nataţie în bazin scurt din Danemarca.

Norvegia, calificare en-fanfare în finala Campionatului Mondial de handbal feminin

Norvegia, campioana mondială en-titre, a reușit o calificare spectaculoasă în finala Campionatului Mondial de handbal feminin, ce are loc în Germania. a