FCSB – Astra Giurgiu 1-1. Un nou pas greșit pentru echipa lui Dică

Autor: Tibi Demeter

FCSB a remizat, 1-1, pe teren propriu, împotriva celor de la Astra Giurgiu și s-a îndepărtat pentru prima dată de CFR Cluj și FC Botoșani, echipele care conduc clasamentul în Liga 1.

Ros-albaștrii au ajuns la al treilea meci consecutiv terminat la egalitate pe Arena Națională în campionat, după semi-eșecurile cu CS U Craiova și CSMS Iași.

Pe un gazon ars complet și lăsat practic de izbeliște de către îngrijitorii Arenei Naționale, Astra a lovit încă din minutul șapte prin Romario Moise, cel care l-a învins pe Niță cu un suț din interiorul careului, după o pasă în adâncime perfectă trimisă de Alex Ioniță.

După doar două minute, Nicolae Dică a primit o nouă veste proastă de la Filipe Teixeira, cel care a resimțit probleme musculare și nu a putut continua meciul având șanse minime să evolueze în prima manșă a “dublei” cu Sporting Lisabona.

Mijlocașul ofensiv al gazdelor a fost înlocuit de Cătălin Golofca, în timp ce Nedelcu și Gnohere puteau să restabilească egalitatea la jumătatea reprizei prin două lovituri de cap.

"Bizonul" a avut o nouă de a marcat spre finalul primei părți, înainte ca Ioniță să îl lanseze decisive pe Mrzljak, dar calitățile de mijlocaș defensiv și-au pus amprenta asupra finaizării fotbalistului croat.

Dică, la fel ca în majoritatea meciurilor din acest sezon, a efectuat două schimbări la pauză și a epuizat astfel toate modificările prin introducerea pe teren a lui Larie și Florin Tănase, în locul lui Bălașa și Dennis Man.

Gazdele au continuat atacurile spre poarta lui Iliev și în startul rerizei secunde, iar Polczack a fost aproape de un autogol în minutul 64, dar mingea respinsă defectuos de el a ajuns în cele din urmă în corner.

Lovitura de la colț rezultată a adus golul egalizator înscris de Eddy Gnohere, cel care a profitat de devierea lui Achim, la o lovitură de colt executată de Benzar.

Forcing-ul gazdelor putea să aducă și reușita câștigătoare în minutul 72, dar reușita lui Golofca a fost anulată eronat pentru motiv de offside.

Gnohere a fost servid ideal de Dragoș Nedelcu cu un sfert de oră rămas din meci, dar mingea trimisă peste Iliev a căzut doar pe bară.

Alexandru Ioniță a văzut al doilea galben și implicit roșu, după o încăierare provocată la mijlocul terenului de o intervenție brutală din partea lui Gnohere.

Vice-campionii au forțat victoria în ultimele minute, dar șuturile francezului și a lui Benzar s-au încheiat fără efect pe tabelă.

FCSB se află la două puncte distanță de CFR Cluj și FC Botoșani, echipe care au un meci mai puțin disputant decât formața bucureșteană, în timp ce Astra este pe locul patru, la doar un punct în spatele celor de la FCSB, demonstrând că în ciuda schimbărilor din această vară rămâne o formație periculoasă.

FCSB: Niţă - R. Benzar, Nedelcu, Bălaşa (Larie '46), Pleaşcă - Achim, Ov. Popescu - Teixeira (Golofca '10), Man (Tănase '46), De Amorim - Gnohere. Antrenor: Nicolae Dică

Astra Giurgiu: Iliev - Belu, Bejan, Polczak, Stan (Radunovici '46) - Mrzljak, Dandea - Gheorghe, Ioniţă, Moise (Piţian '74) - Abang (Nicoară '65). Antrenor: Edward Iordănescu

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Mar. 2024

Editorial / Pedrazzini, alegerea bizară a FRF pentru naționala de fotbal feminin a României

Federaţia Română de Fotbal l-a schimbat pe Cristian Dulca din funcția de selecţioner al naţionalei de fotbal feminin a României cu Massimo Pedrazzini.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Mar. 2024