Săritoarea cu schiurile Dana Haralambie a luat puncte la Grand Prix-ul de la Courchevel

Autor: Nicolas Grama

Deși este vară, săritorii cu schiurile nu au vacanță. Ba chiar participă la evenimente importante adaptate condițiilor anotimpului cald.

În această perioadă are loc în Franța, la Courchevel, o etapă din cadrul Grand Prix-ului de vară la sărituri cu schiurile.

La evenimentul găzduit de această renumită stațiune de schi din lume a luat parte și românca Dana Haralambie, care a reușit să intre în puncte. Sportiva de 20 de ani terminase în calificări pe locul 40, dar în concurs s-a clasat pe 21.

Evenimentul feminin a folosit o trambulină de K 90 metri, iar Katharina Althaus (Germania) a dominat clar întrecerea și s-a impus cu 230.8 puncte (sărituri de 95 și 88.5 metri). Podiumul a fost completat de japonezele Sara Takanashi (220.3 p) și Yuki Ito (219 p).

Brașoveanca Dana Haralambie, legitimată la CS Dinamo, a obținut 176.7 puncte (86 + 81 m). Performele din top 30 au acumulat puncte în cadrul competiției, iar primele șase au primit și premii în bani.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Andrei Szabo / 15 Dec. 2017

Raluca Strămăturaru, lider în Cupa Națiunilor la sanie

Raluca Strămăturaru, sportivă legitimată la CSAMB Predeal, traversează o perioadă excelentă și abordează cu speranțe îndreptățite Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang (Coreea de Sud), din februarie 2018.

Autor: Maria Sorescu / 01 Dec. 2017

Agenția Mondială Antidoping a suspendat provizoriu laboratorul antidoping de la București

Lovitură importantă pentru Laboratorul antidoping de la București.

Autor: Maria Sorescu / 27 Noi. 2017

Cele mai utile 5 sporturi anti stres

Sportul este una dintre cele mai bune metode de a înlătura stresul, însă și aici sunt sporturi și sporturi.

Autor: Daniel Samoilă / 15 Dec. 2017

Inedit. Ronnie O’Sullivan a dormit în timpul unui meci din Openul Scoției, dar la final a câștigat

Moment inedit petrecut la Openul Scoției la snooker. Una dintre legendele acestui sport, englezul Ronnie O’Sullivan a dortmit în timpul duelului cu Li Hand, din 16-imile competiției.

Autor: Maria Sorescu / 15 Dec. 2017

Robert Glință, bronz european și record național la campionatele în bazin scurt din Danemarca

România a obținut prima medalie la Campionatele Europene de nataţie în bazin scurt din Danemarca.

Norvegia, calificare en-fanfare în finala Campionatului Mondial de handbal feminin

Norvegia, campioana mondială en-titre, a reușit o calificare spectaculoasă în finala Campionatului Mondial de handbal feminin, ce are loc în Germania. a