Liga 2/ Pas fals pentru UTA. Ripensia, Hermannstadt și Târgu Mureș sunt echipele cu şase puncte

Autor: Tibi Demeter

Ripensia Timișoara, A.S.A Târgu Mureș și AFC Hermannstadt sunt singurele echipe cu șase puncte după două etape din Liga a 2-a.

UTA Arad, marea favorită la promovare, a remizat încă din runda secundă, 0-0, pe teren propriu, într-un meci cu nou promovata Metaloglobus.

Ripensia Timișoara ocupă primul loc în campionat, după ce a învins, în deplasare, cu 2-1 Luceafărul Oradea, într-o partidă în care gazdele au condus cu 1-0 în debutul reprizei secunde, dar bănățenii au revenit până la final.

A.S.A Târgu Mureș a defiliat în această etapă la Suceava, împotriva modestei Foresta și a reușit să câștige cu 6-0, un scor mai degrabă întâlnit în tenis.

AFC Hermannstadt, echipa sibienilor, a obținut și ea a doua victorie în Liga a 2-a, scor 1-0, pe terenul celor de la CS Afumați.

Interesant este că dintre cele trei echipe cu șase puncte, două (Ripensia Timișoara și AFC Hermannstadt) sunt venite din al treilea eșalon fotbalistic românesc în acest sezon.

UTA Arad – Metaloglobus 0-0

Tot astăzi se mai joacă și meciul dintre ASU Poli Timișoara și FC Argeș, de la ora 16:00, în timp ce ieri Știința Miroslava a remizat, 4-4, pe teren propriu cu Dacia Unirea Brăila.

Autor: Daniel Samoilă / 20 Oct. 2017

Liga 1: Victorie în ultimele minute pentru CS U Craiova pe terenul Chiajnei. Oltenii sunt pe doi în clasament

CS U Craiova câștigă în ultimele minute la Chiajna și obține un rezultat important în lupta pentru titlu în Liga 1.

Autor: Nicolas Grama / 20 Oct. 2017

Hagi propune ca Liga 1 să revină la 18 echipe

Odată cu apropierea alegerilor pentru șefia LPF s-a iscat din nou discuția despre restructurarea sistemului competițional.

Autor: Daniel Samoilă / 17 Oct. 2017

Liga 2: Târgu Mureș, egal cu AFC Hermannstadt la ultimul meci din istorie. Clasamentul după 12 etape

ASA Târgu Mureș a remizat, 2-2, cu AFC Hermannstadt în ultimul meci al etapei a 12-a din Liga 2.

Autor: Dionisie Rotaru / 20 Oct. 2017

Belgia-România 3-2. „Tricolorele” au fost la doar câteva minute distanță de o surpriză

În al doilea meci din preliminariile pentru Mondialul de fotbal feminin din 2019, România a pierdut la limită pe terenul Belgiei.

Autor: Maria Sorescu / 20 Oct. 2017

Melinda Geiger, cea mai bună jucătoare a lui Brest, dar echipa ei a pierdut în ultima secundă în Liga Campionilor

Melinda Geiger a reușit un nou meci foarte bun pentru echipa franceză Brest în Liga Campionilor.