Naţionala României de handbal feminin U-19 a pierdut primul meci de la Campionatul European

Autor: Tibi Demeter

Naţionala României de handbal feminin U-19 a pierdut meciul inaugural în faţa reprezentativei similare a Ungariei, scor 26-21.

Maghiarele au dominat partida disputată la Celje, în Slovenia, de la un capăt la altul şi au dovedit că victoria obţinută în partida amicală din urmă cu două săptămâni nu a fost una întâmplătoare.

Tinerele handbaliste din Ungaria au surpins încă din startul jocului prin acţiunile repetate în cele două extreme, schemă pe care Ion Crăciun şi eleve sale nu au reuşit să o blocheze.

Rivalele istorice au fost răsplătite de jocul consistent din debutul meciului, iar la pauza meciului aveau un avantaj de trei goluri, 14-11.

În ciuda schimbărilor efectuate pe parcursul reprizei secunde de Ion Crăciun, tricolorele nu au reuşit să mai revină în joc.

Fără idei prea multe în faza ofensivă, Sorina Tîrcă şi co. s-au văzut conduse cu cinci goluri, în minutul 45, un ecart mult prea mare pentru a putea să fie recuperat în condiţiile jocului de astăzi. Unguroaicele s-au distanţat şi mai mult în ultimele cinci minute şi au reuşit să câştige în cele din urmă meciul cu 26-21.

Sorina Tîrcă a fost numită cea mai bună jucătoare a României în partida de astăzi, în timp ce Noemi Hafra a primit respectiva dinstincţie în tabăra adversă.

Pentru România urmează meciul cu Suedia, programat vineri, de la ora 16:00.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023