FC Viitorul- APOEL Nicosia 1-0. Stângul lui Ganea aduce victoria pentru echipa lui Hagi

Autor: Tibi Demeter

Campioana României a câştigat cu 1-0 meciul tur din cadrul turului trei preliminar al Ligii Campionilor, datorită golului superb înscris de Cristi Ganea.

Echipa lui Gheorghe Hagi nu a dezamăgit miercuri seara în Champions League şi a reuşit să obţină victoria finală, după o partidă în care a dominat jocul de la un capăt la altul.

Viitorul a început în forţă jocul, iar după şase minute de joc Ţucudean putea să deschidă scorul la Ovidiu.

Atacantul campioanei a ratat o nouă şansă imensă în minutul 15, dar şutul său a fost deviat în corner de portarul oaspeţilor.

Ofensiva celor de la Viitorul a continuat până la pauză, însă Ţucudean a continuat să fie neinspirat în faţa porţii, în timp ce Igor de Camargo a fost principalul pericol al cipiroţilor.

Gheorghe Hagi a făcut două schimbări la pauza jocului din dorinţa de a reîmprospăta echipa, dar şi pentru un plus de viteză. Astfel, Viitorul i-a trimis în teren în debutul părţii secunde pe Ionuţ Vână şi Dani Lopez, în locul lui Ovidiu Herea şi Marius Constantin.

Campioana României a dominat steril şi startul reprizei secunde, însă ritmul jocului a scăzut mult faţă de prima parte.

Ţucudean şi Vână au ratat alte două ocazii, iar "regele" a fost nevoit să apeleze în minutul 66 şi la Florinel Coman, cel care l-a înlocuit pe Aurelian Chiţu.

Atacurile campioanei au fost recompensate în cele din urmă în minutul 75 datorită execuţiei lui Cristi Ganea. Fundaşul a înscris superb dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri şi a marcat primul gol din istoria clubului în Champions League.

Florinel Coman putea să majoreze avantajul în minutul 84, dar şutul său, venit după o acţiune individuală superbă, a fost deviat de un apărător advers în drumul spre poartă.

Bucuria victoriei a fost stricată de cartonaşul roşu văzut de George Ţucudean la ultima fază, ceea ce îl face indisponibil pentru manşa retur de la Nicosia.

Rămâne de văzut dacă numeroase ratări din această seară o vor costa pe campioana României calificarea în play-off-ul Champions League.

Au evoluat echipele:

FC Viitorul: 12. Victor Rîmniceanu — 21. Kevin Boli, 15. Bogdan Țîru, 4. Marius Constantin (28. Ionuț Vînă, 46), 22. Cristian Ganea — 6. Romario Benzar (căpitan), 16. Dragoș Nedelcu, 23. Alexandru Cicâldău — 25. Aurelian Chițu (7. Florinel Coman, 66), 20. George Țucudean, 10. Ovidiu Herea (18. Dani Lopez, 46).

APOEL: 99. Boy Waterman — 21. Jivko Milanov, 30. Georgios Merkis, 5. Jesus Rueda, 3. Roberto Lago — 10. Facundo Bertoglio, 16. Vinicius (4. Kostakis Artymatas, 85), 26. Nuno Morais (căpitan), 6. Lorenzo Ebecilio (77. Vander, 72) — 14. Tommy Oar — 9. Igor De Camargo.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.