Ana Iulia Dascăl, bronz pentru România la Festivalul Olimpic al Tineretului European

Înotătoarea Ana Iulia Dascăl a obținut medalia de bronz în proba de 100 metri liber, la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE).

Evenimentul se desfășoară în Ungaria la Gyor, iar Ana Iulia Dascăl a adus prima medalie pentru delegația României.

Clujeanca s-a calificat în finala probei de la 100 metri liber cu al treilea timp, iar în lupta pentru medalii și-a respectat performanța.

La Gyor, înotătoarea de doar 14 ani a oprit cronometrul cu timpul 00:56.63. Pe primul loc s-a clasat rusoaica Polina Nevmovenko (00:56.30), iar poziţia a doua a fost ocupată de daneza Karoline Barrett (00:56.52).

Ana Iulia Dascăl este multiplă campioană națională și are în palmares o serie de recorduri naționale, la categoria ei de vârstă. A participat la doar 13 ani la Jocurile Olimpice de la Rio și a fost sportiva care a purtat drapelul României la festivitatea de deschidere a Festivalului Olimpic al Tineretului European.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Oct. 2023

Kaylee McKeown, record mondial la 50 de metri spate

Australiana Kaylee McKeown s-a impus în finala la 50 m, la Cupa Mondială de la Budapesta.

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Oct. 2023

Cartea "Forţa femeilor în sport", un volum care poate inspira tinerele generații

Muzeul Sportului din Capitală a găzduit lansarea volumului "Forţa femeilor în sport".

Autor: Dan Voinea / 27 Iul. 2023

David Popvici, fără medalie în Japonia. Un român cu același nume a triumfat la Fukuoka în proba de sărituri de la mare înălțime

David Popovici a terminat pe locul 6 în cursa de 100 de metri liber.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.