FCSB câștigă la limită la Timișoara, cu 1-0. Reacțiile lui Ionuț Popa și Nicolae Dică

În fața a 20 000 de spectatori, FCSB s-a impus în duelul cu ACS Poli Timișoara, în etapa a doua din Liga 1.

Meciul a fost echilibrat până spre finalul primei reprize, când Alexandru Munteanu a fost eliminat în minutul 45+1, în urma unei intrări brutale la Junior Morais.

Sub presiunea echipei lui Nicolae Dică, gazdele au cedat. Unicul gol al partidei a fost înscris de atacantul francez Eddy Harlem Gnohere (63), la doar patru minute de la introducerea sa pe teren.

FCSB a reușit a doua sa victorie consecutivă în campionat, în timp ce bănățenii rămân cu cele trei puncte din meciul cu Concordia Chiajna.

ACS Poli Timişoara: Straton - V. Creţu, Melinte, Cînu, Ţigănaşu - Artean, Soljic (Croitoru '78) - A. Munteanu, Vaşvari (Ciucur '46), Bîrnoi - C. Bud (Doman '56). Antrenor: Ionuţ Popa

FCSB: Niţă - Enache, Larie, Bălaşa, Momcilovic - Pintilii (Popescu '68) , J. Morais - Man, Budescu, Fl. Tănase (Teixeira '46) - Alibec (Gnohere '59). Antrenor: Nicolae Dică

Nicolae Dică și Ionuț Popa au comentat pe marginea acestui meci. Antrenorul oaspeților a acceptat că echipa sa nu a jucat spectaculos și că a urmărit doar cele trei puncte.

„A fost un joc greu, cum mă aşteptam, nu am făcut o partidă strălucită, dar importante sunt cele trei puncte. Cei de Timişoara ne-au pus probleme doar la fazele fixe, păcat că nu am marcat mai mult. Sper ca de la meci la meci echipa să arate mai bine", a declarat Nicolae Dică la conferința de presă.

„Eliminarea lui Munteanu ne-a dat planurile peste cap, nu am înţeles de ce s-au das atâtea cartonaşe. Cred că şi Alibec trebuia eliminat. Planurile au fost date peste cap, am încercat să echilibrez, nu ne-a ieşit azi, ne pare rău. Eu mă gândesc la meci de meci, sper să se rezolve problemele. Este greu să gestionez vestiarul în momentele astea, sunt un tip coleric, încerc să mă abţin, dar sper să rezolvăm. Ei au avut meci greu cu noi, Plzen e sub Poli Timişoara", a spus Ionuț Popa.​

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.