Remiză și calificare pentru giurgiuveni. FK Zira-Astra Giurgiu 0-0, în returul din turul 2 preliminar al Europa League

Autor: Daniel Samoilă

O deplasarea lungă și obositoare în Azerbaijan pentru echipa lui Edi Iordănescu, Astra Giurgiu, care se pregătea de returul cu FK Zira, echipă pe care a învins-o cu 3-1, în manșa tur.

Iordănescu a început tot într-un sistem 4-2-3-1, atacantul preferat fiind Chipirliu, în timp ce la gazde a fost încă de la început și Gabi Matei, fundașul dreapta al celor de la Zira. De notat ocaziile mari pe care le-au avut azerii în primele 10 minute ale partidei. Atacantul Gadze a fost cel mai periculos om, având câteva ocazii bune după un început nesigur al fundașilor Astrei.

Treptat însă, giurgiuvenii au preluat inițiativa și au dominat mijlocul terenului printr-un joc de posesie prelungită, iar după minutul 30 au venit și primele ocazii. Nicoară a irosit două mari șanse, prima dată în minutul 32, atunci când a tras în portarul advers, iar două minute mai târziu reia un balon în goalkeeper-ul Nazirov, mingea lovindu-se de Khalizade, care a fost aproape de autogol.

S-a intrat cu 0-0 la pauză. De la cabine au venit mult mai determinați jucătorii lui Iordănescu, tehnicianul mizând în partea secundă pe Le Tallec, în atac. Francezul a reluat cu capul peste poartă, în minutul 58, semnând o ocazie importantă pentru oaspeți.

Ritmul partidei a fost ceva mai domol în repriza a doua, iar cei de la Zira au reluat atacurile periculoase spre finalul întâlnirii. Djuric ratează o mare șansă în minutul 73, însă Iliev are un reflex fantastic. Aliyev și Gadze au mai insistat în ultimele zece minute, însă fără efect pe tabela de marcaj.

S-a terminat FK Zira-Astra 0-0. Formația lui Edi Iordănescu s-a calificat cu scorul general de 3-1 în turul 3 preliminar din Europa League, acolo unde o va întâlni pe FC Oleksandria, din Ucraina. Manșa tur va avea loc la Giurgiu, joi, 27 iulie, urmând ca returul să aibă loc peste altă săptămână, în Ucraina.

Echipele de start:

FK Zira: Nazirov-G.Matei, Krneta, Boum, Khalizade-Igbekoyi, Djuric-Manga, Sadiqov, Belfort-Gadze

Astra: Iliev-Belu, Polczak, Erico, Stan-Dandea, Mrzljak-Ioniță, Marquinhos, Nicoară-Chipirliu

sursă foto: prosport.ro

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Mar. 2024

Messi reflectează asupra retragerii din fotbal

Lionel Messi a vorbit despre o eventuală retragere a sa din fotbal.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024