Cinci medalii pentru România la Cupa Europeană pentru seniori și juniori

În weekend-ul recent încheiat, judoka români au fost prezenți la Cupa Europeană, atât la seniori, cât și la juniori.

La seniori, într-un concurs organizat la Saarbrucken, în Germania, România a obținut o medalie de argint, la categoria -57 kg, prin Loredana Ohâi. Alți trei sportivi români au obținut locul 5 la categoriile lor și anume Pop Alexandra -48 kg, Ungureanu Monica -48 kg şi Vladuţ Simionescu +100 kg.

În Ungaria, la Paks, a avut loc Cupa Europeană dedicata juniorilor. Acolo, palmaresul a fost ceva mai bogat, obținându-se două medalii de aur, prin Luncan Vlad -55 kg și Chiss Mihaela -44 kg, respectiv două de bronz, prin Borş Laris -60 kg și Marin Lidia -44 kg. În total, România a deplasat 23 de judoka la puternicul concurs continental.

Autor: Nicolae Comănescu / 13 Mar. 2024