Cinci medalii pentru România la Cupa Europeană pentru seniori și juniori

În weekend-ul recent încheiat, judoka români au fost prezenți la Cupa Europeană, atât la seniori, cât și la juniori.

La seniori, într-un concurs organizat la Saarbrucken, în Germania, România a obținut o medalie de argint, la categoria -57 kg, prin Loredana Ohâi. Alți trei sportivi români au obținut locul 5 la categoriile lor și anume Pop Alexandra -48 kg, Ungureanu Monica -48 kg şi Vladuţ Simionescu +100 kg.

În Ungaria, la Paks, a avut loc Cupa Europeană dedicata juniorilor. Acolo, palmaresul a fost ceva mai bogat, obținându-se două medalii de aur, prin Luncan Vlad -55 kg și Chiss Mihaela -44 kg, respectiv două de bronz, prin Borş Laris -60 kg și Marin Lidia -44 kg. În total, România a deplasat 23 de judoka la puternicul concurs continental.

Autor: Daniel Samoilă / 01 Feb. 2018

Judoka Teddy Riner a devenit ambasador UNICEF

Unul dintre cei mai bun judoka pe care îi are Franța, Teddy Riner a devenit ambasador al UNICEF. Dublul campion olimpic încearcă să „trezească cât mai multe persoane posibil”.

Autor: Nicolas Grama / 30 Ian. 2018

Programe sociale de inițiere în gimnastică, judo și înot pentru copii în București

La finalul lunii februarie și începutul lunii martie, la Stejarii Country Club se organizează selecțiile municipale pentru școlile sociale de înot, gimnastica si judo.

Autor: Daniel Samoilă / 10 Noi. 2017

Judo: Larisa Florian a obținut medalia de argint la Campionatele Europene U-23

Judoka Larisa Florian a obținut medalia de argint la categoria 52 de kg în cadrul Campionatelor Europene U-23.

Autor: Maria Sorescu / 25 Apr. 2018

Sarabanda breakurilor. Irina Begu, calificată în sferturi la Istanbul

Orașul Istanbul este gazda turneului WTA de 280 de puncte TEB BNP Paribas Cup, unde Irina-Camelia Begu a obținut o victorie importantă.

Autor: Andrei Szabo / 25 Apr. 2018

FRF vrea să reformeze Liga 2 și Liga 3 pentru a evita retragerile în plin campionat

Fotbalul românesc a fost marcat în ultimele sezoane de numeroase retrageri din motive financiare.