Cinci medalii pentru România la Cupa Europeană pentru seniori și juniori

În weekend-ul recent încheiat, judoka români au fost prezenți la Cupa Europeană, atât la seniori, cât și la juniori.

La seniori, într-un concurs organizat la Saarbrucken, în Germania, România a obținut o medalie de argint, la categoria -57 kg, prin Loredana Ohâi. Alți trei sportivi români au obținut locul 5 la categoriile lor și anume Pop Alexandra -48 kg, Ungureanu Monica -48 kg şi Vladuţ Simionescu +100 kg.

În Ungaria, la Paks, a avut loc Cupa Europeană dedicata juniorilor. Acolo, palmaresul a fost ceva mai bogat, obținându-se două medalii de aur, prin Luncan Vlad -55 kg și Chiss Mihaela -44 kg, respectiv două de bronz, prin Borş Laris -60 kg și Marin Lidia -44 kg. În total, România a deplasat 23 de judoka la puternicul concurs continental.

Autor: Andrei Szabo / 30 Mai 2018

Federația Europeană de Judo l-a ironizat pe Sergio Ramos

Acuzat că l-a accidentat voluntar pe egipteanul Mohamed Salah, Sergio Ramos a fost ținta ironiilor din medii diferite.

Autor: Maria Sorescu / 29 Apr. 2018

Evoluție dezamăgitoare pentru judo-ul românesc: nicio medalie la Europene

Deși a plecat cu gânduri mari la Campionatele Europene, delegația de judo a țării noastre nu a obținut nicio medalie.

Autor: Daniel Samoilă / 01 Feb. 2018

Judoka Teddy Riner a devenit ambasador UNICEF

Unul dintre cei mai bun judoka pe care îi are Franța, Teddy Riner a devenit ambasador al UNICEF. Dublul campion olimpic încearcă să „trezească cât mai multe persoane posibil”.

Autor: Andrei Szabo / 21 Iun. 2018

Danemarca și Australia s-au neutralizat, 1-1, la Samara

În fața a peste 40 000 de oameni, selecţionatele Danemarcei şi Australiei au oferit un meci modest.

Autor: Maria Sorescu / 21 Iun. 2018