Victorie la limită. FCSB 2-1 FC Voluntari, în prima etapă din Liga 1

Autor: Daniel Samoilă

Vicecampioana FCSB a debutat în noul sezon. Primul adversar în debutul Ligii 1 a fost FC Voluntari, revelația de la finele sezonului trecut, care a câștigat Cupa României și acum o săptămână, Supercupa României.

A fost și un prim meci pentru Nicolae Dică pe banca FCSB-ului, care a început cu obișnuitul 4-2-3-1, pe atac fiind folosit Gnohere, și nu Alibec, încă nerefăcut în totalitate. Așa cum era de așteptat, Bundescu a început titular, la fel ca Florin Tănase sau Denis Man.

Prima repriză a început cu un joc de posesie al gazdelor, însă Voluntariul a mizat pe cartea contraatacului, provitând și de unele greșeli ale lui Ovidiu Popescu. Semne de slăbiciune au fost și în apărare, cei doi fundași centrali, Larie și Bălașa având multe lacune la atacurile oaspeților.

FCSB și-a respectat statul de favorită și a început să aibă ocazii mari la poarta lui Balauru. Budescu, așa cum era de așteptat, a fost cel mai periculos om. De altfel, dintr-o lovitură liberă din jurul careului, Budescu a trimis o minge respinsă de Balauru, care i se opune și lui Tănase, însă comite un fault inutil asupra aceluiași Budescu. Se acordă penalty, iar decarul FCSB-ului execută și marchează, în minutul 32.

Prima repriză s-a terminat cu scorul de 1-0. La pauză, Dică îl scoate pe Gnohere și îl introduce pe Alibec, care preia și banderola de la Pintilii. Probleme au apărut după o mare ratare a lui Man în minutul 52, care șutea pe lângă poartă după o pasă primită de la un jucător advers.

Surpriza vine de la Voluntari, care egalează prin Adrian Bălan, în minutul 54. Acesta a profitat de spațiile dintre cei doi fundași centrali și îl învinge pe Niță. De atunci, FCSB a avut un iureș către poarta lui Balauru, însă multe ocazii au fost irosite de Tănase, Budescu sau Alibec.

În cele din urmă, salvarea a venit de la puștiul Denis Man. Folosit titular doar pentru regula U-21, Man punctează în minutul 90+2 cu o lovitură de cap perfectă, pasa decisivă venind de la Texeira.

FCSB se impune cu 2-1 la final și obține primele trei puncte din actuala stagiune. Un debut dificil, asta și pentru că deși FCSB are un atac stelar, apărarea suferă foarte mult, mai ales în axul central.

FCSB (4-2-3-1): Niță-Enache, Larie, Bălașa, Morais-Pintilii, Ov. Popescu-D. Man, Budescu, Tănase-Gnohere

FC Voluntari (4-2-3-1): Balauru-Maftei, Balaur, M. Popescu, Acsinte-Răuță, Lazăr-Deac, Marinescu, Olteanu-Bălan

sursă foto: digisport.ro

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024