O nouă medalie pentru România! Argint la CE U-23 de atletism, la aruncarea discului

Autor: Alexandru Pavel

Sportivul român Alin Firfirică a cucerit a doua medalie pentru țara noastră, în proba de aruncare a discului, la Campionatele Europene de Atletism sub 23 de ani, ce se dispută zilele acestea în Polonia, la Bydgoszcz.

În finala disputată duminică, Firfirică s-a clasat pe locul secund, după o aruncare de 60,17 metri, fiind depășit doar de norvegianul Sven Martin Skagestad, care a aruncat fix 61 de metri. Germanul Clemens Prufer a obținut bronzul.

Tot în cursul zilei de duminică, Andrei Gafița și Mihaela Acatrinei au fost departe de medalii la proba de 20 km marș, clasându-se pe locul 23, la masculin, respectiv 17, la feminin.

România a mai obținut o medalie de aur la această ediție a Campionatului European sub 23 de ani, prin Andreea Panțuroiu, la triplusalt.

Autor: Pompiliu Constantin / 16 Apr. 2018

Samuraiul Yuki Kawaguchi a câștigat Maratonul Boston

Maratonul Boston este una dintre cele mai cunoscute competiții de masă din lume, fiind inițiat în 1897.

Autor: Nicolas Grama / 12 Apr. 2018

VIDEO / Am fost la Salonul Alergării de la Paris. Iată noutățile

Cu ocazia Maratonului Paris a avut loc și Salonul Alergării, unde producătorii de echipamente și alimente sportive și-au prezentat noutățile.

Autor: Andrei Szabo / 08 Apr. 2018

Kenyanul Paul Lonyangata a câștigat Maratonul Paris

Aproape 60 000 de alergători au concurat la a 42-a ediție a Maratonului Paris.

Autor: Ilie Flaviu / 22 Apr. 2018

Barcelona o surclasează pe Sevilla și câștigă Copa del Rey

Barcelona a învins-o cu 5-0 pe Sevilla și a câștigat Copa del Rey pentru a patra oară la rând.

Autor: Ilie Flaviu / 21 Apr. 2018

MotoGP: Al 6-lea pole-position consecutiv pentru Marc Marquez la Austin

Marc Marquez va pleca pentru a șasea oară consecutivă din pole-position în Marele Premiu al Americii.

Autor: Daniel Samoilă / 21 Apr. 2018

Liga 1: FC Viitorul și FCSB au remizat spectaculos în etapa a 6-a din play-off

Liga 1 a intrat în cea mai importantă fază a acestui sezon. Odată cu etapa a 6-a din play-off s-a dat startul la retur și la bătălia decisivă pentru titlu.