Federer „The King”: Elvețianul s-a impus pentru a opta oară la Wimbledon, record absolut al turneului londonez

Autor: Alexandru Pavel

Federer a devenit primul jucător din istorie care se impune de opt ori la Wimbledon, performanță realizată la capătul unui turneu perfect pentru elvețian: acesta nu a pierdut nici măcar un set la ediția din acest an.

Roger Federer l-a învins în finală pe Marin Cilici, căruia nu i-a dat practic vreo șansă, punând capăt partidei după o oră și 41 de minute de joc, cu scorul de 6-3, 6-1, 6-4.

Federer, care peste doar două săptămâni va împlini 36 de ani, este cel mai vârstnic câștigător de la Wimbledon. În acest an, elvețianul s-a impus și la Australian Open, dar și în turneele Masters de la Indian Wells și Miami.

În urma acestui succes, elvețianul va urca până pe locul 3 ATP. Principalele două poziții în ierarhia mondială sunt ocupate tot de Murray și Nadal, dar în clasamentul pe anul în curs, Federer ocupă locul secund, reușind totodată deja calificarea la Turneul Campionilor, care va avea loc în luna noiembrie.

Autor: Daniel Samoilă / 20 Noi. 2017

A renunțat după 27 de ani de colaborare. Toni Nadal nu-l va mai antrena pe Rafa din 2018

Unchiul lui Rafael Nadal, Toni a anunțat că nu-l va mai antrena pe nepotul său și din 2018. În vârstă de 56 de ani, Toni a postat un mesaj emoționant în publicația El Pais, unde confirmă că renunța la colaborarea cu Rafa după 27 de ani.

Autor: Daniel Samoilă / 19 Noi. 2017

Grigor Dimitrov a câștigat Turneul Campionilor pentru prima dată în carieră

Bulgarul Grigor Dimitrov a reușit să câștige Turneul Campionilor, competiție ce se desfășoară în capitala Angliei, Londra.

Un nou partener pentru Florin Mergea din 2018. Va juca alături de sârbul Nenad Zimonjići

Florin Mergea va face parte în 2018 cu sârbul Nenad Zimonjic, asta după ce fostul său partener, Florin Barbu, a fost suspendat pentru dopaj.

Autor: Maria Sorescu / 21 Noi. 2017