Răzor, Bîrcă și Soare au realizat ”dubla” la naționale. Vezi rezultatele ultimei zile

Autor: Daian Cutu

Campionatele Naționale de atletism de la Pitești și-au desemnat azi ultimii medaliații. La rampă au ieșit Bianca Răzor, Roxana Bîrcă și Nicolae Soare, care au cucerit aurul la 200 de metri, respectiv 5.000 de metri, după ce și în prima zi reușise să își adjudece cate un titlu.

Prima finală a zile a fost cea de 400 m garduri, în care favorita Sanda Belgyan de la Universitatea Cluj nu a dezamăgit adjudecându-și titlul național cu 43 de zecimi de secundă în fața Anamariei Ioniță, de la CSM Brăila. Podiumul a fost încheiat de Iulia Banagă, de la CSM Onești.

La masculin întrecerile de azi au debutat cu finala la săritura cu prăjina, unde Andrei Deliu de la SCM Deva s-a impus la pas, cu o evoluție de 5 metri. La 30 de centimetri distanță a fost Valentin Stanciu de la Rapid, pentru ca podiumul să fie completat de coechipierul său Bogdan Popa, cu o săritură de 4.50 metri.

Prima ”dublă” a competiției a fost realizată de Bianca Răzor, care a câștigat proba de 200 de metri, după ce ieri și-a adjudecat-o pe cea de 400. Sportiva legitimată la Steaua a oprit azi cronometrul la 23.43  secunde, performanță cu 49 de zecimi de secundă mai bună decât cea a Aneimariei Ioniță, care bifează astfel a doua medalie de argint la Pitești. Andreea Grecu de la CSM Craiova a completat podiumul.

Probele pe distanțe lungi de pe stadionul Nicolae Dobrin au avut aceiași medaliați cu aur. Azi a fost rândul probelor de 5.000 de metri. La feminin Roxana Bîrcă a reușit o nouă victorie, de data această mai strânsă decât ieri. Locul secund, Monica Florea venind la puțin peste 3 secunde. Bronzul i-a revenit Cristinei Neagu de la Steaua, care a venit la doar 36 de zecimi de ocupanta poziției secunde.

În proba similară masculină, multiplul campion Nicolae Soare nu a avut nici azi adversar, oprind cronometrul la 14:22.02, timp cu 12 secunde mai bun decât al lui Cătălin Atănăsoaei de la CSU Reșita. Pe locul al treilea a venit Vasile Cont, de la CSU Oradea.

Competițiile de la Pitești s-au terminat cu probele de ștafetă pe distanța de 400 de metri. La feminin s-a impus Steaua,  cu peste 10 secunde față de locul al doilea, ocupat de LPS Cluj. La masculin au câștigat cei de la CS Petrolul Ploiești, urmați de CSU Cluj-Napoca.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Guy Martial Aka, Mohamed Koita / 21 Apr. 2024

Record mondial la maraton, stabilit de kenyanca Peres Jepchirchir

Atleta kenyană Peres Jepchirchir, în vârstă de 30 de ani, a reușit o cursă spectaculoasă la Maratonul Londrei.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Nicolae Comănescu / 28 Mar. 2024

Opinie / De ce ar fi bine ca educația nutrițională să fie o disciplină studiată în școli de către copii

In peisajul educatiei in continua schimbare, importanta predarii copiilor despre nutritie devine tot mai evidenta.