Ancuța Bobocel și Anbesa Lencho Tesfaye au câștigat Semimaratorul București

Ediția din acest an a Semimaratonului București a oferit două recorduri.

Ancuța Bobocel s-a impus în cursa feminină din cadrul concursului,  cu timpul 1 h 12 min 17 sec pe distanța de 21,097 km.

La masculin, primul a fost etiopianul Anbesa Lencho Tesfaye, care a terminat cursa după 1 h 01 min 09 sec.

Ancuța Bobocel a primit pentru această performanță 1.500 de euro. Pe locul secund la feminin s-a clasat Alemayehu Tejitu Siyum (Etiopia), 1 h 12 min 53 sec, premiată cu 1.200 euro, podiumul fiind completat de o altă româncă, Andreea Pîșcu, în 1 h 13 min 15 sec, recompensată cu 1.000 de euro.

La masculin, etiopianul Anbesa Lencho Tesfaye a fost urmat de kenyanul Rono Kenneth Kibet (1 h 01 min 45 sec) și un alt etiopian, Tolosa Jiksa Tadesse (1 h 02 min 00 sec).

Peste 14.000 de alergători din 65 de țări s-au aliniat la startul curselor din cadrul celei de-a șasea ediții a Semimaratonului București.

Autor: Nicolas Grama / 15 Ian. 2018

Cea mai lungă cursă de alergare non-stop din România are loc în septembrie, la Timișoara

Concursul internațional de ultra-alergare se numește S24H și va avea loc în perioada 20-23 septembrie 2018 în orașul de pe Bega.

Autor: Nicolas Grama / 08 Ian. 2018

Usain Bolt va da probe la Borussia Dortmund

Usain Bolt s-a retras din atletism, însă vrea să rămână în prim-plan din punct de vedere mediatic.

Autor: Daniel Samoilă / 02 Ian. 2018

Record mondial pentru japonezul Yuki Kawauchi. A alergat 76 de maratoane sub 2 ore și 20 de minute

Niponul Yuki Kawauchi a bătut recordul mondial la numărul de maratoane sub 2 ore și 20 de minute.

Autor: Vasile Cenușă / 20 Ian. 2018

To be continued! Ana Bogdan nu poate trece și de Madison Keys

Surpriza României de la Australian Open, Ana Bogdan a fost învinsă în turul al treilea de finalista de la US Open, americanca Madison Keys.

Autor: Daniel Samoilă / 19 Ian. 2018

Alexis Sanchez, criticat de un fost internațional englez după decizia de a pleca de la Arsenal

Chilianul Alexis Sanchez are șanse foarte mari să se transfere de la Arsenal la Manchester United, iar această decizie l-a nemulțumit pe Martin Keown, fost internațional englez.

O nouă victorie fără emoții. CSM București câștigă cu Danubius Galați în etapa a 13-a din Liga Florilor

Etapa a 13-a din Liga Florilor a debutat în Sala Polivalentă din București, acolo unde campioana CSM a jucat contra lui Danubius Galați.