Ancuța Bobocel și Anbesa Lencho Tesfaye au câștigat Semimaratorul București

Ediția din acest an a Semimaratonului București a oferit două recorduri.

Ancuța Bobocel s-a impus în cursa feminină din cadrul concursului,  cu timpul 1 h 12 min 17 sec pe distanța de 21,097 km.

La masculin, primul a fost etiopianul Anbesa Lencho Tesfaye, care a terminat cursa după 1 h 01 min 09 sec.

Ancuța Bobocel a primit pentru această performanță 1.500 de euro. Pe locul secund la feminin s-a clasat Alemayehu Tejitu Siyum (Etiopia), 1 h 12 min 53 sec, premiată cu 1.200 euro, podiumul fiind completat de o altă româncă, Andreea Pîșcu, în 1 h 13 min 15 sec, recompensată cu 1.000 de euro.

La masculin, etiopianul Anbesa Lencho Tesfaye a fost urmat de kenyanul Rono Kenneth Kibet (1 h 01 min 45 sec) și un alt etiopian, Tolosa Jiksa Tadesse (1 h 02 min 00 sec).

Peste 14.000 de alergători din 65 de țări s-au aliniat la startul curselor din cadrul celei de-a șasea ediții a Semimaratonului București.

Autor: Maria Sorescu / 15 Noi. 2017

Pe Argeș în jos ... se aleargă ... un semimaraton

Semimaratonul „Pe Argeş în jos“ a luat fiinţă în anul 2014 şi în scurt timp a devenit rapid cel mai mare concurs de alergare din oraşul Piteşti.

Autor: Maria Sorescu / 13 Noi. 2017

VIDEO / Trei sportivi au întrecut telescaunul din Parâng

Aproximativ 100 de sportivi s-au întrecut cu telescaunul din Parâng la prima ediție a concursului Run The Lift.

Autor: Pompiliu Constantin / 08 Noi. 2017

Povestea lui Tudor Bompa, antrenorul lui Ben Johnson și Mihaelei Peneș, un revoluționar al antrenamentelor

Universitatea Politehnică din Timișoara i-a conferit profesorului Tudor Bompa titlul de Doctor Honoris Causa.

Autor: Daniel Samoilă / 20 Noi. 2017

Șumudică, spaima antrenorilor în Turcia! Trei tehnicieni demiși după un meci cu Kayserispor

Marius Șumudică traversează o perioadă fastă a carierei sale de antrenor. După ce a luat titlul în România cu Astra Giurgiu, tehnicianul român a reușit să o transforme pe Kayserispor într-o echipă cu pretenții la Cupele Europene.

Marcel Pușcaș va candida la șefia Federației Române de Fotbal

În vârstă de 57 de ani, Marcel Pușcaș, fost mare jucător la Steaua București și Rapid București, a declarat că va candida pentru șefia Federației Române de Fotbal.  Alegerile vor avea loc pe 4 martie, în 2018.

Liga 2: AFC Hermannstadt, doar remiză pe terenul lui CS Mioveni. Clasamentul după 18 etape

CS Mioveni și AFC Hermannstadt au remizat, scor 1-1, în ultimul meci al etapei a 18-a din Liga 1. Echipa sibiană rămâne pe primul loc în clasament.