Ancuța Bobocel și Anbesa Lencho Tesfaye au câștigat Semimaratorul București

Ediția din acest an a Semimaratonului București a oferit două recorduri.

Ancuța Bobocel s-a impus în cursa feminină din cadrul concursului,  cu timpul 1 h 12 min 17 sec pe distanța de 21,097 km.

La masculin, primul a fost etiopianul Anbesa Lencho Tesfaye, care a terminat cursa după 1 h 01 min 09 sec.

Ancuța Bobocel a primit pentru această performanță 1.500 de euro. Pe locul secund la feminin s-a clasat Alemayehu Tejitu Siyum (Etiopia), 1 h 12 min 53 sec, premiată cu 1.200 euro, podiumul fiind completat de o altă româncă, Andreea Pîșcu, în 1 h 13 min 15 sec, recompensată cu 1.000 de euro.

La masculin, etiopianul Anbesa Lencho Tesfaye a fost urmat de kenyanul Rono Kenneth Kibet (1 h 01 min 45 sec) și un alt etiopian, Tolosa Jiksa Tadesse (1 h 02 min 00 sec).

Peste 14.000 de alergători din 65 de țări s-au aliniat la startul curselor din cadrul celei de-a șasea ediții a Semimaratonului București.

Autor: Maria Sorescu / 21 Mai 2018

Andrei Gag, argint la reuniunea IAAF World Challenge de la Osaka

Atletul Andrei Gag a reprezentat România la reuniunea atletică de la Osaka, din cadrul IAAF World Challenge.

Igor Timbalari și Iulia Găinariu au câștigat Maratonul Internațional Brașov

Potrivit organizatorilor, la cursele din cadrul Maratonului Internațional au alergat peste 3500 de persoane din 31 de țări.

Autor: Ilie Flaviu / 20 Mai 2018

Mo Farah câștigă The Great Run of Manchester

Mo Farah s-a impus în The Great Run of Manchester, după ce a parcurs cei 10 kilometri în 28 de minute și 27 de secunde.

Autor: Andrei Szabo / 22 Mai 2018