Frontiera Tomis Constanța a câștigat Cupa Regelui la oină

Autor: Nicolas Grama

Arena Arcul de Triumf din București a găzduit competiția care a reunit cele mai bune echipe de oină din țară.

Frontiera Tomis Constanța a câștigat evenimentul după ce a dispus în finală de Straja București cu scorul de 23-10 (15-6).

În finala mică, Brigada Gherăiești a trecut de Politehnica Cluj cu scorul de 15-10 (6-6).

În semifinalele jucate sâmbătă, Frontiera Tomis Constanța a învins-o pe Politehnica Cluj cu 18-11 (12-4), iar Straja București a câștigat cu 24-13 (12-4) meciul cu Brigada Gherăiești (jud. Neamț).

Autor: Nicolas Grama / 05 Mar. 2018

VIDEO / India a găzduit primul meci de oină din istorie

Cricketul este unul dintre cele mai populare sporturi din India, iar asemănarea sa cu oina este evidentă.

Autor: Nicolas Grama / 25 Sept. 2017

Frontiera Tomis Constanța, pentru a 12-a oară campioana României la oină

Localitatea ieșeană Miroslava a găzduit al doilea turneu din play-off-ul Campionatului Național de oină, care a decis campioana României în sezonul 2017.

Autor: Maria Sorescu / 19 Iul. 2017