Larisa Iordache, aur la paralele în etapa de Cupă Mondială din Slovenia

Larisa Iordache și-a revenit după Campionatele Europene de la Cluj-Napoca și a câștigat medalia de aur în finala de la paralele în etapa de Cupă Mondială din Slovenia.

Sportiva noastră a fost notată cu 13.800, cu care le-a devansat pe canadianca Elsabeth Black (care a obținut un punctaj egal cu al româncei) și pe brazilianca Flavia Sraiva (13.450).

Larisa Iordache urmează să concureze duminică și în finala de la bârnă, acolo unde s-a calificat cu un punctaj de 14.400.

În etapa din Slovenia, a șaptea din acest sezon, au loc doar concursuri pe aparate. În acest sezon din Cupa Mondială vor mai avea loc cinci etape - la Osijek, Varna, Szombathely, Paris și Cottbus.

Autor: Maria Sorescu / 21 Mai 2018

Andreea Verdeș și Denisa Mailat au obținut medalii de argint și de bronz la Cupa Irina Deleanu de gimnastică ritmică

Cupa Irina Deleanu a fost cea mai importantă competiţie de gimnastică ritmică găzduită în această lună în România, la Sala Polivalentă din Capitală.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2018