Metz - PSG 2-3. Parizienii au egalat liderul Monaco

Fotbal - International / Autor: Daian Cutu / Data: 19 Apr. 2017

Paris Saint Germain, campioana din Ligue 1 s-a impus, în deplasare, pe terenul celor de la Metz, scor 2-3, într-un meci din etapa a 31-a. Parizienii au condus cu 2-0, au fost egala╚Ťi pe final, dup─â care Matuidi a marcat golul victoriei în ultima faz─â din minutele de prelungire.

Trupa lui Unai Emery s-a desprins în doar câteva minute. Cavani a deschis scorul ╚Öi a ajuns la cota 30 de goluri în Ligue 1, apoi Matuidi a ╚Öutat plasat pentru 2-0, în minutul 36. Gazdele au devenit periculoase abia dup─â pauz─â, când ╚Öutul lui Opa Nguette a trecut pu╚Ťin pe lâng─â poarta lui Trapp.

Iar meciul s-a ”încins” dup─â ce Metz a redus din handicap prin Jouffre, care a executat magistral o lovitur─â liber─â de la 25 de metri. Excelent lansat de Veratti, Cavani a trecut pe lâng─â 3-1 câteva minute mai târziu, iar ratarea era s─â-i coste pe parizieni.

Metz a egalat nesperat prin Diabate dup─â o ac╚Ťiune a lui Sarr in minutul 88. ╚śi putea chiar r─âsturna situa╚Ťia îns─â Jouffre a lovit transversala la o nou─â lovitur─â liber─â. În loc de 3-2 pentru Metz, a fost victorie pentru campioana en-titre. În prelungiri, Matuidi a reluat în plas─â centrarea lui Pastore ╚Öi PSG a egalat în clasament pe Monaco, echip─â care are îns─â un meci mai pu╚Ťin disputat.

Metz: Kawashima - Rivierez, Bisevac, Milan, Udol - Diagne - Lejeune (I. Sarr 63), Philipps, Doukoure (Jouffrre 76), N’Guette - Erdinc (C. Diabate 72)
Antrenor: Philippe Hinschberger

PSG: Trapp - Meunier, Marquinhos, Kimpembe, Maxwell - Verratti. Motta, Matuidi - Lucas Moura (Guedes 76), Cavani, Di Maria (Pastore 61)
Antrenor: Unai Emery